Duchařský příběh (1981)

70%
Na první pohled jsou to jen čtyři staříci.

Duchařský příběh

Ghost Story

USA, 1981, 110 minut

 

Režie: John Irvin

Scénář: Lawrence D. Cohen podle románu Petera Strauba

Hrají: Craig Wasson, Alice Krige, Fred Astaire

 

Když se na film „Duchařský příběh“ podíváte, dostanete víc, než slibuje jeho název. Tohle není rozhodně jen nějaký duchařský příběh. A rozhodně to není jen nějaký povídkový film. Tohle je mnohem komplexnější dílo a v konečném důsledku možná nejlepší povídkový film, jaký jsem prozatím viděl. A to přesto, že hodnocení není nijak skvělé, ale ve srovnání s ostatními prostě výborné.

Čtyři muži a jedna dáma?

Povídkové filmy ne vždy fungují. Z mého pohledu jsou vlastně celkově docela slabé. Nikdy se nestane, že by všechny povídky byly naprosto skvělé. Ale o filmu „Duchařský příběh“ se to dá říct, není zde žádná, která by byla opravdu slabá. A přitom je tu i velmi povedený rámec, který všechno drží pohromadě. A nemohou za to jen staří pánové, kteří nám na začátku připijí.

Staříci jsou pořád spolu.

Sledujeme skupinu staříků, která se schází, aby si vyprávěla děsivé historky. Prostě sedí, popíjejí, pokuřují a kecají. Samozřejmě, že se chtějí trumfnout v tom, kdo bude vyprávět zajímavější příběh, což někdy nesouvisí jen s tím, že by se mělo jednat o příběh děsivý, ale někdy je to dáno i tím, že je ten příběh pořádně peprný. Ano, erotiky je zde dost a je místy prostě úchvatná.

A co se stalo s dámou?

Okruh stařečků trochu naruší mladík, který se mezi ně dostane. Ne že by tam neměl co dělat, je to syn jednoho ze staříků, i když by si jeden myslel, že to bude spíše vnuk. Zemřel mu bratr, a tak je otcem přivolán, aby... no skoro to vypadá, že proto, aby si vyprávěli příběhy, ale ono to až tak jednoduché nebude. Je potřeba ještě odkrýt něco vcelku temného, co mezi staříky leží.

Že by něco zlého?

V době, kdy jsem viděl snímek „Duchařský příběh“, jsem původní knihu Petera Strauba ještě nečetl, ale o filmovém zpracování mohu říct, že mě rozhodně bavilo. Jsou tu skvělé historky, i staříci jsou skvělí, ale nutno říct, že zajímavější je dění bez nich, až na samotné finále tedy. Filmu rozhodně prospěla erotika, která se místy zdála bezuzdná a hodně film oživovala. Velmi jsem se sledováním bavil.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář