Nicota (2016)

70%
V nicotě se nic pěkného nacházet nebude.

Nicota

The Void

Kanada, USA, 2016, 90 minut

 

Režie: Jeremy Gillespie a Steven Kostanski

Scénář: Jeremy Gillespie a Steven Kostanski

Hrají:

Aaron Poole (Daniel Carter)

Kenneth Welsh (Dr. Richard Powell)

Daniel Fathers (Otec)

Kathleen Munroe (Allison Fraser)

 

Když snímek „Nicota“ dokoukáte do konce, budete si říkat, že tohle mělo něco z legendárního hororu Věc, možná si vzal až trochu moc, ale zároveň se mu povedlo být stále kvalitní, i když s jednoduchým příběhem. Není to Věc, nemá to tak velké ambice, ale ve své malosti to stačí, protože dostanete od filmu přesně to, co očekáváte. Pěkně drsnou podívanou se skvělými triky.

Zajímavý průzor.

Snímek „Nicota“ se odehrává v kanadském zapadákově, převážně pak v nemocnici tohoto zapadákova. Pár lidí se tu sejde, a to včetně místního šerifa, zrovna ve chvíli, kdy na městečko začnou útočit podivné potvory. Ven se nikomu nechce, protože je to tam nebezpečné, ale oni vevnitř to není zrovna místo na dovolenou, když lidé mají strach, jedna žena má rodit a někteří jsou pořádně nasraní.

Trojúhelník tu asi bude důležitý.

Jasně, hodně se zde hraje na to, že malá skupina prostě není schopna koexistovat ve vyhrocených podmínkách. Stejně tak se hraje na klaustrofobii a pocit paranoii, který do vás podobná monstra mohou zasít. Je to dáno tím, že tahle potvora může vlézt do člověka a udělat z něj někoho trochu jiného. Někoho, kdo si celkem rád sundává obličej, prostě proto, že vlastní kůže mu přece nepatří.

Hodně důležitý.

V případě kanadsko-amerického hororu „Nicota“ asi nemá smysl vyzvedávat herecké výkony, nejsou nijak světoborné, ale jsou snesitelné. Co ale prostě musím vyzvednout, to triky a masky. Nejsou zde digitální triky, což je neskutečně osvěžující – a o to větší je pak spojitost s hororem Věc. Že se do toho dnes ještě někdo pustí, je za mě obdivuhodné a zaslouží si to chválu.

A triky dobré.

Za mě je snímek „Nicota“ hororem ze staré dobré školy, hororem, který si na nic nehraje, i když se i ve scénáři snaží i trochu víc než jenom o samotný masakr postav. Je zde trochu větší hloubka, která vás ale nemusí nijak rozhodit, prostě jen něco trochu navíc, co byste ani nemuseli čekat. A taky vás to ani nemusí bavit. I tak je pro mě „Nicota“ povedeným, na první pohled nevýrazným filmem.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (gore, příšery)


Přidat komentář