Dům dlouhých stínů (1983)

70%
Když se sejdou čtyři herecké legendy, z toho tři hororové ikony, prostě se mi to musí líbit.

Dům dlouhých stínů

House of the Long Shadows

Velká Británie, 1983, 102 minut

 

Režie: Pete Walker

Scénář: Michael Armstrong a George M. Cohan podle románu Earla Derra Biggerse

Hrají:

Vincent Price (Lionel Grisbane)

Christopher Lee (Corrigan)

Peter Cushing (Sebastian Grisbane)

John Carradine (Lord Elijah Grisbane)

Desi Arnaz Jr. (Kenneth Magee)

 

Když se podíváte na obsazení snímku „Dům dlouhých stínů“, je jasné, že fanoušek se na to bude chtít podívat právě jen kvůli tomu, kdo ve filmu hraje. Tohle je film, kde se sešli herecké legendy, ať už hororové, či i mimo žánrové. Rozdělení je pěkně na půl. Dva Američané a dva Britové, s nimiž jsme se mohli setkávat poměrně pravidelně, a to v širokém období filmové historie.

Jedna legenda vedle druhé.

Osvědčenou dvojici Peter Cushing a Christopher Lee asi netřeba představovat, zajímavou skutečností je, že Christopher Lee byl ze všech zúčastněných nejmladší. V době natáčení mu bylo pouze 61 let. Cushingovi už bylo let 70. Ten věkový rozdíl není tak markantní, ale na Peterovi Cushingovi bylo přece jen vidět, že to stárnutí snáší o něco hůře. Před sebou už měl jen pět let života, Christopher Lee ještě dobrých 32 roků.

Tohle je pro mě velká trojka hororu.

Americkou dvojici tvořili Vincent Price a John Carradine. Pricovi bylo v době natáčení 72 let a zemřel o 10 let později. Přece jen je ze dvou jmenovaných – alespoň co se hororu týká – větší ikonou. John Carradine měl přece jen větší žánrový přesah, i když se objevil i v legendárních filmech jako „Neviditelný muž“ nebo „Frankensteinova nevěsta“. Spíše ke stáru se hororu věnoval více. V době natáčení mu bylo úctyhodných 77 let.

John Carradine se rozhodně neztratil.

Přiznám se, tyhle čtveřice byla hlavním důvodem, proč jsem se na film díval. I proto jsem se o nich rozepsal více. Děj sám o sobě je na první pohled jednoduchý, ale ve skutečnosti poměrně zvláštní. Primárně jde o to, že mladý spisovatel se vsadí o to, že za jediný den dokáže napsat svůj nový román. A tak se přesune do zvláštního sídla, kde nejsou jen dlouhé stíny, ale také zvláštní staříci. A Christopher Lee.

Film místy umí být děsivý. Nebo alespoň drsný.

Britský snímek „Dům dlouhých stínů“ je skvělou poctou starým filmům studia Hammer, ale i hororovým komediím. Film se nebere vážně, což je patrné i z toho, že herci trochu přehrávají a kamera se soustředí na jejich obličeje a výrazy. Tohle k nim prostě patří, tohle je proslavilo, stejně jako jejich hlasy, tedy alespoň v případě Leeho a Price. Jo, tahle garda je prostě skvělá i v pokročilejším věku.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (duchové, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář