Dům hrůzy (1989)

15%
V Amityville je asi víc domů, ve kterých se ani trochu nevyplatí bydlet.

Dům hrůzy

The Amityville Curse

Kanada, USA, 1989, 91 minut

 

Režie: Tom Berry

Scénář: Michael Krueger, Doug Olson a Norvell Rose podle knihy Hanse Holzera

Hrají:

Kim Coates (Frank)

Dawna Wightman (Debbie)

Helen Hughes (Paní Moriarty)

David Stein (Marvin)

 

Na první pohled se může zdát trochu divné, že se snímek v češtině jmenuje „Dům hrůzy“ a že v tom názvu není žádný odkaz na Amityville, ale i když v tom anglickém názvu ten odkaz je, nic to nemění na tom, že snímek vlastně nemá se zbytkem série mnoho společného Snad jen to, že se odehrává v Amityville, ale to je opravdu to jediné. Dům, v kterém se dění odehrává, je prostě jen další „strašidelný dům“.

 Zatím jsou spokojení.

Amityville je tedy místo dění, dům je jiný a postavy jsou taky jiné, což platí i pro postavu kněze, která je hned na začátku a kterou ztvárnil Jan Rubeš. Jak se dá ze jména snadno pochopit, je to český rodák, který nakonec zemřel v Kanadě. Proslavil se jako operní pěvec, ale fušoval také do hereckého řemesla. Jeho postava nakonec není pro dění příliš důležitá, i když se nám film snaží sdělit něco jiného.

 Že by něco viděla vnitřním zrakem?

Ač se jedná o jiný dům, než ten původní, skoro to vypadá, jako kdyby to nebyla úplně pravda, protože narážky, které mají postavy, vzbuzují pocit určitého rozdvojení. Mluví se o majitelích, kteří museli narychlo dům opustit, zůstal zde nábytek, apod. V tomto domě se tedy na noc uhnízdí pětice přátel, která si chce užívat, anebo prostě jen prožít dobrodružství v tajemném domě. Samozřejmě, že je všechny čeká děsivá hrůza.

 Zase jeden z těch momentů, kdy se člověk nechce otočit.

Nemůžu si pomoct, ale na mě se tahle hrůza ani trochu nepřenášela. Jako kdyby byly všechny scény špatně natočené, špatně sestříhané a v konečném důsledku tak z hororového hlediska moc nefungují. Nevytrhne to ani nulové gore nebo triky, které zde v podstatě nejsou. Ten jeden popálený obličej se skoro ani nedá počítat. „Dům hrůzy“ tak vůbec není domem hrůzy, ale jedná se jen o jednu unuděnou prohlídku s nějakými rádoby strašidelnými momenty.

 Ta přeměna je i fyzická.

„Dům hrůzy“ je jen další ukázkou toho, jak je možné sérii pojmout – vršit na sebe různé filmy, které nemají návaznost, které se ani nesnaží o to, aby diváka vyděsily. Tady v tomhle příběhu okolo domu v Amityville byl potenciál, ale každý režisér a scenárista se rozhodli, že to pojmou po svém a vytvářela se ta podivná mozaika nesourodých a většinou bohužel nekvalitních filmů.

 

Hodnocení: 15 %

Hororové filmy (duchové, béčka, satan)


Přidat komentář