Dům u hřbitova (1981)

45%
Lucio Fulci a jeden jeho přece jen trochu divnější a méně snesitelný film.

Dům u hřbitova

Quella villa accanto al cimitero

Itálie, 1981, 87 minut

 

Režie: Lucio Fulci

Scénář: John McTiernan

Hrají:

Catriona MacColl (Lucy Boyle)

Paolo Malco (Dr. Norman Boyle)

Ania Pieroni (Ann)

Giovanni Frezza (Bob Boyle)

 

Když jsem si snímek „Dům u hřbitova“ pouštěl, tak nějak jsem podle názvu tušil něco jako „Páter Thomas“. Ne, že bych se úplně mýlil, ale Lucio Fulci zkusil snímek, který mohl dopadnout naprosto skvěle, anebo dost špatně. Vzhledem k tomu, že jsem snímek dokoukal až do konce, myslím, že mohu říct, že se spíše dostal do negativnější části spektra hodnocení a jeho záměr mu tak úplně nevyšel. Řekl bych, že si ukousl trochu více, než by dokázal zvládnout.

 Ukázka toho, co se prostě nikdy nejí.

Přitom „Dům u hřbitova“ z jeho filmografie rozhodně nevybočuje, právě naopak. Jako kdyby se jednalo o jeho snahu nahlédnout do mysteriózních rovin naší existence, ale zároveň se snažil natočit giallo a do toho ještě přidal svou soukromou značku – pořádně uvěřitelné gore. Naturalismus je zde na skutečně vysoké úrovni a z některých triků mi padala huba. Vypadaly úžasně realisticky. Za tohle musím Fulcimu zatleskat, protože na tom si vždycky dával hodně záležet.

 Nůžky jsou nebezpečná zbraň.

Mluvit zde o ději je velmi těžké, protože je minimální. Jde především o to, že se něco stane, ale ne nutně o to, že se děním posouvá celkový děj filmu. V úvodu dojde k vraždě, která je fulciovsky mistrná v provedení, ale pak následuje střih a my sledujeme rodinu, která se stehuje do podivného domu. Hned na první pohled je jasné, že synátor bude trochu zvláštní a že on může být klíčem k něčemu, co se stalo, anebo co se teprve stane. Divné věci se totiž dějí ve velkém.

 Až z toho ztratila hlavu.

Jedná se spíše o snímek, který je klasičtějšího hororového ražení, než aby se jednalo o skutečné giallo, i když to, co se přihodí a kdo je toho příčinou nám zůstává skryto až do konce. Důležité jsou jednotlivé nadpřirozené momenty, které se zde odehrávají, a samozřejmě pak i atmosféra, která je tím skvěle vytvářena. A pokud v něčem Fulci nezklamal, tak je to právě atmosféra, která je skutečně tíživá a v některých momentech naprosto děsivá.

 Z blízka je ještě větší krasavec.

„Dům u hřbitova“ určitě nebude patřit k mým oblíbeným Fulciho filmům, i když si myslím, že to, jak by se měl natočit atmosférický film, by se od něj mohli učit i jiní. S čím má on problém, to je udržet pozornost diváka z hlediska dějového. Myslím, že tohle místy může být až tak divné, že to diváka odradí, a ten si ani nebude užívat tu parádní atmosféru, která se zde jinak rozprostírá. Tomu filmu by slušelo pár úprav ve scénáři.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (slasher, duchové, příšery, giallo, děti)


Přidat komentář