Dům voskových figurín (2005)

40%
Remake, který mě nijak nenadchnul, což je celkem normální...

Dům voskových figurín

House of Wax

Austrálie, USA, 2005, 113 minut

 

Režie: Jaume Collet-Serra

Scénář: Charles Belden, Chad Hayes a Carey Hayes

Hrají:

Elisha Cuthbert (Carly Jones)

Chad Michael Murray (Nick Jones)

Brian Van Holt (Bo / Vincent)

Jared Padalecki (Wade)

 

„Dům voskových figurín“ mám velmi rád. Jsou zde skvělé kulisy, je použita relativně novátorská technika, hlavně proto, že film byl uváděn jako 3D, a navíc má v hlavní roli legendárního a mnou oblíbeného Vincenta Price. Ano, mluvím samozřejmě o původním filmu z roku 1953, který má zajímavý příběh, zajímavé postavy a je prostě výborně natočený. V případě snímku z roku 2005 se ani nedá moc mluvit o remaku, protože jedině onen voskový dům zůstal zachován.

 Popravdě jsem doufal, že skapou všichni.

Kdyby se měl „Dům voskových figurín“ z roku 2005 nějak snadno charakterizovat, bylo by možné mluvit o tom, že je to „Texaský masakr motorovou pilou“ bez motorové pily, která je nahrazena opravdu velkou spoustou vosku. A právě vosk a voskové figuríny jsou jedinou ozdobou, tedy v případě, že nemáte zrovna v lásce typy jako Paris Hilton a Elisha Cuthbert, kterou jsem měl osobně raději jako tu holku, co spoluprovázela „Populární mechanikou pro děti“.

 taky normálně saháte na lidi? Ne, tihle jsou z vosku. Více méně...

Příběh je jednoduchý. A už jsem podobný odstavec psal už víckrát. Skupina mladých lidí – je jich celkem šest, pokud dobře počítám – si vyrazí na delší výlet. Zaseknou se kdesi v přírodě, což by ani tak nevadilo, kdyby nezjistili, že jedno jejich auto je nepojízdné. Jedna dvojice se tedy rozhodne, že si pro náhradní součástku dojde do blízkého města. Ale to neví, že se jejich život začínal mrvit už ve chvíli, kdy si na ně v noci někdo posvítil předními reflektory svého vozu.

 Jaredovi upadnul kus ksichtu.

Carly (Elisha Cuthbert) a Wade (Jared Paladecki) objevují město, kde stojí Muzeum voskových figurín. I když se na první pohled zdá, že se jedná o poklidné městečko, tak postupně odhalují, že je všechno trochu jinak. Aby se jednalo o zajímavě vypointovaný film, to ne. Tohle je prostě slasher s neuvěřitelně nezajímavými záporáky, kde mnozí diváci budou čekat jenom na to, jak že to dopadne s  Paris Hilton. No, pokud se týká gore, tak lze snímku vytknout skutečně jen málo. I finále je trikově povedené.

 Nepříjemná scéna, co si budeme povídat.

Ani těch pár světlých stránek mě ale nevede k tomu, abych z „Domu voskových figurín“ skákal do stropu. Že je naprosto jiný než originál, to by mi ani tak moc nevadilo, ale že je to prostě jen další hillbilly horor, kde sledujete zdegenerované venkovany, jak jsou ještě dost málo šílení na to, aby udržovali město v chodu, ale dost šílení na to, aby všechno ostatní zabíjeli, to prostě není pro mě. Ne, ani po druhém zhlédnutí jsem se ty dvě hodiny prostě nebavil.

 

Hodnocení: 40 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Ani u tohohle remaku se nemůžu chlubit znalostí originálu, srovnávat tedy nebudu. A jaký je film sám za sebe? Čistý hororový průměr. Příběh sám o sobě nijak originální není (já vím, u hororu velmi překvapující) ale samotný nápad s voskovými figurínami mě zaujal, je to znepokojující, místy brutální a trošku osvěžující oproti obvyklým likvidačním způsobům ve slasherech. Za to rozhodně plus. Naopak mínusem je přetažená délka, podobný film se nakrásně vejde do 90ti minut. Padouši moc charismatu nepobrali, u hrdinů je to tak napůl. Hl. hrdinka se svým přítelem (který to tak v půlce ale schytá) mi nevadí, ostatní (včetně hrdinčina bratra) jsou nezajímavé křoví. Navíc to skoro všichni schytají hnedka za sebou, takže už je pak naprosto jasné jaká dvojice vydrží až do konce když nikdo jiný nezbyl - napětí tudíž v háji. Dramaturgicky je tohle špatně.
Adam Peňáz 02.11.2016 19:33:26 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
Zase se ale dobře dívá na hlavní hrdinku. Co si pamatuju, Elisha Cuthbert byla ve své době tak před 10 lety takový sexsymbol, něco jako později třeba Megan Fox. Nevím proč, mě to nějak minulo, nepřišla mi ničím výrazná nebo zvláštní. Ale musím uznat že tady jí to sluší, takovým příjemně civilním způsobem. Jared Padalecki sympaťák jako vždy, škoda že jeho role není hlavní. Závěrem tedy neurážející slasher, jehož hlavní devízou je samotné titulní téma. Prostředí, gore, vše co se týkalo vosku a figurín mě bavilo, pro nic jiného si ale film asi nezapamatuju. 55% (těch 5% navíc je přeci jen za tu Elishu které jsem zřejmě kdysi trochu křivdil)
Adam Peňáz 02.11.2016 19:45:31 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, béčka)


Číst komentáře