Ég man big (2017)

70%
I z Islandu může přijít zajímavý horor.

Ég man þig

Island, 2017, 105 minut

 

Režie: Óskar Thór Axelsson

Scénář: Óskar Thór Axelsson, Ottó Geir Borg a Yrsa Sigurðardóttir

Hrají:

Jóhannes Haukur Jóhannesson (Freyr)

Elma Stefania Agustsdottir (Sara)

Thor Kristjansson (Garðar)

Anna Gunndís Guðmundsdóttir (Katrín)

 

Islandský horor rozhodně není nějak zásadní pojem, ale přece jen se zde dají najít kusy, které jsou hororové. Island se řadí k severské kinematografii a díky svému prostředí prostě má potenciál pro to, aby se zde natáčely filmy, které budou mít minimálně temnou atmosféru. Pokud ne přímo atmosféru hororovou. A tohle je i snímek „Ég man þig“. Má spíše temnou, než přímo hororovou atmosféru.

Hezké vlásky.

Jsme na Islandu v jednom opuštěném městě, kam se nastěhoval pár, kteří chtěli renovovat jeden dům. Všechno by to bylo celkem v pořádku, kdyby dům neměl nějakou tu temnou historii, která je s ním spjata. Zní to skoro banálně, ale o snímku „Ég man þig“ se rozhodně nedá říct, že je jen dalším tuctovým hororem na jedno téma. „Ég man þig“ v sobě přece jen má něco temného v pozadí, co cítíte celou dobu. A to je něco, co se vám bude líbit.

Ošlehaný chlapík.

Islandský horor „Ég man þig“ je v mezinárodní distribuci známý také jako „I Remember You“, což přece jen na první pohled řekne trochu více než islandský název, který ale znamená to samé, tedy „vzpomínám si na tebe“ nebo „pamatuji si tě“. A někdo si tu asi skutečně bude pamatovat, protože dějová linka dostává celkem zajímavé aspekty, které vás mohou překvapit, ať už příjemně, nebo nepříjemně.

Co to je s těmi kříži na zádech?

Kromě páru, který se zde objevuje, je zde ještě druhá dějová linie, která se zaměřuje na doktora Freyra (Jóhannes Haukur Jóhannesson), který je přizván k vyšetřování jednoho podivného případu, který se týká ženy, jež byla nalezena v kostele a má v zádech vyřezané celkem velké množství křížů. Že by obě linie spolu nějakým způsobem souvisely? Ano, „Ég man þig“ je celkem chytrý horor. Anebo si na něj hraje.

Nepříjemní lidé.

Na snímek „Ég man þig“ se podíváte přesně proto, že chcete vidět nějakou nepříjemnou, temnou atmosféru, jež se vám v tomhle případě dostane. Jako kdybyste z filmu cítili ten chlad, který se rozkládá nad zemí, jako kdybyste věděli, že tam něco není v pořádku. A tohle je něco, co v hororu chcete vidět a je to dobré. Islanďané umějí točit nepříjemně depresivní filmy.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (duchové, vrazi)


Přidat komentář