El callejón (2011)

60%
Když se přestěhujete do Španělska.

El callejón

Španělsko, Kolumbie, 2011, 76 minut

 

Režie: Antonio Trashorras

Scénář: Antonio Trashorras

Hrají:

Ana de Armas (Rosa / Laura)

Diego Cadavid (Gabriel)

Leonor Varela (Matka)

Judith Diakhate (Nyela)

 

Španělsko-kolumbijská koprodukce? To vlastně vůbec nezní tak zle, protože ze Španělska i z oblasti Latinské Ameriky mohou přijít horory, které mají dobrou atmosféru, anebo jsou zajímavé nějakým jiným prvkem, který se v nich objevuje. V případě filmu „El callejón“, který je uváděn také jako „Blind Alley“, je to atmosféra, ale také překvapení, které na vás čeká.

 Hezká kočička.

To překvapení se dostaví ve chvíli, kdy si o filmu nebudete moct zjišťovat, protože na internet ještě před jeho uvedením prosáklo, co je vlastně jeho podstatou. Ono to prosáklo záměrně v rámci propagace. Je to škoda, protože ve chvíli, kdy to nebudete vědět, můžete být mile překvapeni, že i klasické téma, kterým se film velkou část prezentuje, je možné pojmout trochu netradičně a dát mu tím lehce originální náboj, i když nikoli vyloženě dechberoucí.

 Pro přežití musí udělat hodně.

Snímek se od začátku nebere vážně, což je dáno i krásně stylizovanou titulkovou sekvencí. Pak se seznamujeme s Rosou, což je hlavní postava. Je to celkem obyčejná mladá žena, která se přestěhovala do Španělska, našla si tu práci v hotelu a zrovna si potřebuje vyprat. A tak jde do veřejné prádelny. Asi ani na chvíli by ji nenapadlo, že tak běžná činnost se může proměnit v něco děsivého.

 Co s tím chlápkem je?

„El callejón“ je hra na kočku a na myš. Rosa je v prádelně zavřená s někým dalším. S někým, kdo je hodně nebezpečný a jde jí po krku. Rosa má jedinou možnost – skrývat se, unikat a možná i najít způsob, jak tajemného nebezpečného muže zabít. A je to vlastně muž, kdo po ní jde? Proč po ní vlastně jde? Otázky se pomalu utápějí v krvavé lázni, protože film je docela drsný a v tomhle směru také graduje.

 Když se vám leptá ksicht.

Španělé a Kolumbijci nepřišli vyloženě s naprosto novým, geniálně inovativním hororem. Přišli s hororem, který má velkou část své stopáže docela dobrou, stísněnou atmosféru, kdy máte pocit, že není úniku. „El callejón“ je díky tomu snímkem, který dovede zapůsobit na naše strachy, a díky uvolněnému pojetí je to velmi příjemné pokoukání, které je spíše podhodnoceno.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (upíři, vrazi)


Přidat komentář