El día de la bestia (1995)

60%
Španělský horor v jeho humorně dramatické podobě docela funguje.

El día de la bestia

Španělsko, 1995, 103 minut

 

Režie: Álex de la Iglesia

Scénář: Jorge Guerricaechevarría a Álex de la Iglesia

Hrají:

Álex Angulo (Cura)

Armando De Razza (Cavan)

Santiago Segura (José María)

Terele Pávez (Rosario)

 

Se španělskou tvorbou se zas tak často nesetkávám, snad jen díky Guillermovi del Torovi alespoň něco mexického. Něco málo jsem již viděl, ale i když dáte vyhledávat Španělsko na Necronomiconu, těch výsledků nebude mnoho. Myslím si, že je to rozhodně škoda, protože i španělská produkce má co nabídnout, ale mohu slíbit, že někdy v budoucnu se k těm legendám španělské provenience přece jen dostaneme. Začíná pozvolna snímkem „El día de la bestia“.

Správná trojka.

Tak si představte, že si to štrádujete po ulici, anebo třeba prodáváte desky se Satanem na přebalu a najednou a u vás objeví ctihodný otec a řekne vám, že zrovna tohohle chlapíka hledá. Ano, mám na mysli Satana. Kněz se po mnoha letech oddané křesťanské víry od této odvrátil a rozhodl se, že vyhledá ďábla samotného. Jak se ukázalo, rozhodně není sám, kdo je k tomuhle dobrodružství svolný a hned nachází dva další muže, kteří do toho půjdou s ním. No, vlastně jen jeden se přidá dobrovolně.

Nemá z ničeho strach.

A tak začíná putování nesourodé trojice mužů. Kněz, který ztratil víru, heavymetalový fanoušek, který nejde daleko pro ránu, a jeden chlapík z televize, kterého si kněz vyvolí jako průvodce na jejich cestě (takový Peter Vincent). Dojde nakonec na nalezení Satana? Bude jejich cesta naplněna? Asi už vám došlo, že tohle není snímek, který se bere úplně vážně. Je to španělská hororová komedie a musím říct, že to není až tak špatné. Jen to není ani nijak zásadně skvělé. Absurditě snímku „El día de la bestia“ trochu pomáhá skutečnost, že se děj odehrává o Vánocích.

Akční kněz.

Není to až tak zběsilé, aby to bylo úplně absurdní, i když sem tam můžete mít pocit, že sledujete nějaký bláznivý francouzský film. Už tam chybí jen ten Pierre Richard. Ten základ je docela dobrý, má to myšlenku, a jednotlivá dobrodružství pak úplně neurazí, především proto, že se pořád něco děje. Asi se nezbavíte pocitu, že by tu mohlo být ještě něco víc, něco, co vás opravdu přesvědčí o tom, že tenhle film je dobrým filmem, anebo alespoň dobrou komedií.

Kdo to tam s nimi stojí?

Závěr ale překvapuje svou celkem temnou notou, což vede k tomu, že snímek získává trochu větší váhu. Je to dobře, protože se ukazuje hloubka místní filmografie a myslím, že tohle je kousek, který by dokázal pro španělský horor zaujmout. Postavy jsou nakonec místy celkem zajímavě výstřední, stejně jako příběh, a „El día de la bestia“ má tak náběh stát se filmem kultovním. V mém případě to bohužel platit nebude.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (survival, satan, komedie)


Přidat komentář