Oko (2002)

70%
Horor, který se musel později předělat i do americké verze.

Oko

Gin gwai

Hong Kong, Singapur, 2002, 99 minut

 

Režie: Danny Pang a Oxide Chun Pang

Scénář: Yuet-Jan Hui, Danny Pang a Oxide Chun Pang

Hrají:

Angelica Lee

Lawrence Chou

Jinda Duangtoy

Yut Lai So

 

Někdy se mi prostě podaří vidět remake ještě před tím, než se podívám na původní snímek. To se mi stalo s filmem Oko, kdy jsem nejprve viděl americký film s Jessicou Albou a až nyní jsem se dostal i na to, že jsem zhlédnul snímek od bratrů Pangových, kteří s celou myšlenkou „Oka“ přišli. A na to, že se jedná o hongkongskou koprodukci se Singapurem, tak rozhodně nemusíte mít strach z toho, že by se to podepsalo na kvalitě.

 Jako zamáčknout oko.

Příběh se příliš neliší od toho, který znáte z americko-kanadského remaku. Asi proto je to také remake, že? Máme tu hlavní postavu, slepou houslistku, která se rozhodne, že podstoupí operaci, aby zase mohla vidět. Tohle je začátek filmu, kdy ona je po operaci a začíná vidět svět kolem sebe. Začátek zajímavý, ale Pangové tomu dali punc pořádného děsu, a to jim k tomu stačil jeden jediný, ale vpravdě geniální nápad.

 Obavy budou trvalé.

Co je to za nápad? Představte si člověka, že celý život nevidí a najednou by měl prohlédnout. To samo o sobě je dostatečně krizová situace, s kterou se musí mozek postupně vypořádat. Je to šok. No, ale co když ještě neuvidí jen to, co vidí normální lidé, ale začne vidět věci, které tam vůbec nejsou. Jak má poznat, co je skutečné a co není? Tohle je opravdu děsivá představa, která vzbuzuje hodně nepříjemné pocity.

 Děsivé děti?

Tahle myšlenka je sama o sobě prostě parádní a tady je využita ku prospěchu věci. Na film je možné se dívat jako na fantaskní horor, který si možná bere něco z filmu „Šestý smysl“, ale stejně tak je možné se na něj dívat jako na psychologický horor, kdy všechno, co se hrdince děje, je opravdu jen v její hlavě. Tím dostává snímek trochu jinou dimenzi děsu a diváka dovede správně porazit.

 Někdo se dívá.

Oko v hongkongsko-singapurském provedení je děsivější film, než je jeho remake. Jsou zde momenty, které jsou skutečně děsivé, a to nejen proto, že zde může být lekačka, ale hlavně díky tomu, jak dobře jsou některé scény vystavěny. To nakonec vede k tomu, že celkový dojem z tohoto snímku je nepříjemnější, což rozhodně v kontextu považuji za známku kvality. Tohle je horor, který funguje i po letech, a i přes znalost remaku.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (děti, mysteriózní)


Přidat komentář