El gran amor del conde Drácula (1974)

55%
I Dracula měl milovanou osobu, ale není to Mina Harkerová. Španělský upírský horor a mé první setkání s legendou tamního hororu Paulem Naschym.

 

El gran amor del conde Drácula

Španělsko, 1974, 85 minut

 

Režie: Javier Aguirre

Scénář: Javier Aguirre, Alberto S. Insúa a Paul Naschy

Hrají:

Paul Naschy (Hrabě Dracula/Dr. Wendell Marlow)

Rosanna Yanni (Senta)

Haydée Politoff (Karen)

Mirta Miller (Elke)

 

„Count Draculas Great Love“ je název, pod kterým je snímek „El gran amor del conde Drácula“ možná více známý, protože přece jen ty anglické se uchytí. Pro mě osobně je tohle první film, v němž jsem se setkal s Paulem Naschym, bohužel již nežijící legendou španělského filmu a hororu především. Má za sebou velmi bohatou kariéru a pro Španělsko je jedním z klasických hororových herců, jakými jsou pro svět Karloff, Lugosi, Price nebo Lee. Role Draculy je jednou z Naschyho nejspecifičtějších.

Tak která z nich je ta velká láska?

Těch propojení mezi Naschym a zejména Christopherem Lee by bylo více – oba si zahráli různá hororová monstra – ale věnujme se Naschymu a filmu, který zde představuji. Jak název napovídá, bude zde docela důležitý romantický příběh, láska mezi Draculou a smrtelnou ženou. Není na tom zase nic tak divného, protože i původní „Dracula“ Brama Stokera je příběhem o lásce. Tedy kromě toho, že se jedná o gotický horor.

Co to máš na krku, zlato?

Hororu je zde přece jen méně, abych film k něčemu přirovnal, tak nejspíš k průměrné produkci studia Hammer. Vizuální stránka je velmi obdobná, a to i přesto, že se první úspěšné filmy studia Hammer točily již téměř dvacet let před natočením „El gran amor del conde Drácula“. Stejně tak i efekty jsou velmi jednoduché, krev zde teče, ale o nějakém gore se mluvit nedá. V tomto směru je film nadále poměrně zjednodušený, respektive drží se na snesitelné hranici, protože do příběhu by se ani nějaké silné gore nehodilo.

Dracula v jeho španělské podobě.

Tvůrci se rozhodli, že jim jde skutečně hlavně o to, aby prezentovali romantický příběh hraběte Draculy a jeho milované ženy. V některých pasážích se skutečně jedná především o romantický film, kde je hororovost naprosto odsunuta na stranu, aby mohla v pravý okamžik propuknout. Když ne přímo ve velkém, tak alespoň částečně děsivě. Co na filmu určitě zaujme, to je skutečnost, že naprostá cudnost je mu cizí, a nahých záběrů je zde poměrně velké množství, i když nezacházejí příliš daleko. Rozhodně nečekejte nějaké porno, to určitě ne.

Tohle většinou v americkém hororu z té doby neuvidíte.

V konečném součtu si myslím, že je snímek „El gran amor del conde Drácula“ průměrnou podívanou, která nemá zase tolik čím nadchnout, i když pro některé diváky to může být lepší než mnohá produkce studia Hammer. Film rozhodně není propadák a asi jej úplně nestrháte, ale nemyslím si, že by se jednalo o zásadní dílo světového hororu, spíše o film, který zaujme mírně jinou filmařinou, než jsme zvyklí od klasického britského nebo amerického hororu. Propojení s britským je však více než zřejmé.

 

Hodnocení: 55%

 

Hororové filmy


Přidat komentář