Euronymos z Hrádku nad Nisou: Pohádky z jedné a druhé urny

70%
Sbírka velmi netradičních pohádek, které jsou určené pro specifickou skupinu čtenářů.

Euronymos z Hrádku nad Nisou: Pohádky z jedné a druhé urny

2015, 80 Kč

 

„Pohádky z jedné a druhé urny“ rozhodně nejsou čtením pro každého. Důvod? Tak trochu naznačí už text na zadní obálce, kde je napsáno: „Mám pocit, že jsem napsal špatnou pohádku, dokud se alespoň jednomu čtenáři z ní neudělá špatně.“ Ano, tohle nebudou tradiční pohádky, stejně jako není tradiční ani obálka, která je na knize vyvedena. Hlavně v její zadní části. Ale obálka je ještě mírná proti tomu, co objevíte vevnitř v knize. Tohle opravdu nejsou pohádky pro každého. A rozhodně ne pro děti.

 Obálka knihy

Pokud chcete knihu „Pohádky z jedné a druhé urny“ číst, musíte přistoupit na hru autora, který se skrývá pod pseudonymem Euronymos z Hrádku nad Nisou. Jestliže o něm nic nevíte, mrkněte se na stránky http://vypravec3.mysteria.cz/hlavni.html, kde autor prezentuje dlouhodobě svou tvorbu a kde najdete i nějaké ukázky pohádek pro knihu. Knihu pak můžete za krásných 80 Kč objednávat přímo u autora na e-mailu [email protected].

 

Jak jsem psal, je potřeba přistoupit na autorovu hru. Pohádky, které Euronymos prezentuje, jsou pohádky, které jsou hnusné, jsou drsné, jsou nepěkné, jsou úchylné, ale zároveň jsou dobré. Euronymos má spisovatelský talent, umí psát a to se na jeho pohádkách projevuje. Jasně, píše o divných věcech, ale píše o nich dobře. Z jeho nápadů se vám může udělat šoufl, ale to ještě neznamená, že nemá co říct. Jasně, že ta ponaučení jsou někdy divná nebo nesmyslná, ale ty příběhy něco říkají a mně se to na nich líbí.

 Nepoužitá ilustrace.

„Pohádky z jedné a druhé urny“ se dobře čtou, to je další věc. Jsou skutečně napsány dobře, mají svižné tempo, nejsou příliš dlouhé, tedy většinou, a mají jen pár postav, na které se soustředí, mnohdy i jen jednu. Každá pohádka je jiná, to je další věc. Najdete zde pohádku o bezdomovci, o pracovité holčičce, o dívce, která chtěla skutečně velký penis, o pračce, o sekačce. Je toho hodně, je to různorodé a s každou další pohádkou jen čekáte na to, čím vás Euronymos dostane, nejspíš i zhnusí.

 

Možná si řeknete, proč psát něco takového a komu je to určeno, ale on se čtenář najde. A v tomhle případě si prostě myslím, že pohádky jsou tak dobře napsány, že pokud máte silný žaludek a netrpíte předsudky a máte trochu jinak postavené limity toho, co snesete a hned neodsoudíte, tohle zvládnete. Ano, je to místy hnusné čtení, ale pokud přijmete skutečnost, že i tohle může být zábava, myslím, že si pohádky oblíbíte. Nebudete je vyprávět dětem, ale k tomu ani nejsou určeny. Navíc vás může potěšit, že i vydání autorem je v tomhle případě kvalitní a několik drobných chyb mu snadno odpustíte.

 Nepoužitá ilustrace

K hodnocení, které se může zdát mnohým příliš vysoké, bych pak podotknul ještě jednu věc. Ono je naprosto nesmyslné srovnávat knihu „Pohádky z jedné a druhé urny“ s něčím, co tomu není tematicky ani trochu blízké. Pokud ale hledáte něco, co je ujeté, co je úchylné a pro některé možná i zvrhlé, tohle vám kniha nabídne. A není to ani zdaleka o uspokojování nějakých bizarních potřeb. Ne, tohle je prostě o tom, že příběh může být o čemkoli, ale neznamená to, že je tím okamžitě špatný.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové knihy (gore, hnus, vrazi)


Přidat komentář