Europa Report (2013)

50%
Zase se jednou vydáváme do vesmíru, který není místem, kde by se měli dít milé příběhy. Rozhodně ale nečekejte další "Gravitaci".

Europa Report

USA, 2013, 90 minut

 

Režie: Sebastián Cordero

Scénář: Philip Gelatt

Hrají:

Christian Camargo (Dr. Daniel Luxembourg)

Embeth Davidtz (Dr. Samantha Unger)

Michael Nyqvist (Andrei Blok)

Sharlto Copley (James Corrigan)

 

Ani v případě scénáristy nebo režiséra se nejedná o nijak zásadně zkušené filmaře. Scénárista má pouze jeden realizovaný scénář před „Europa Report“, a to snímek The Bleeding, známý také jako „The Bleeding House“. Sebastián Cordero není takový nováček, ale vzhledem k tomu, že doposud natáčel pouze v rodném Ekvádoru, je tohle pro něj také určitá premiéra. Na druhou stranu už má za sebou celkem 4 celovečerní filmy, takže s natáčením nějaké zkušenosti měl.

Šťastná posádka mise.

Na „Europa Report“ je poznat, už od prvních minut, že to není dílo úplného nováčka, ale stejně tak je poznat, že byl zvolen trend současnosti – levné natáčení s amatérskou kamerou na efekt. Není to jediná kamera, která je použita, ale přesto je zde používána. Na druhou stranu je to v kontrastu s nadpozemskými záběry z kamery na raketě, která cestuje vesmírem. Najednou to vůbec nevypadá levně, ale jste v raketě a vy sami jste součástí vesmírní posádky, která míří hledat vodu.

Něco se děje?

Mise Europa One míří na měsíc Europa, který je jednou z oběžnic Jupitera. Posádka byla na tento měsíc vyslána proto, že je velmi pravděpodobné, že se zde nachází voda, možná dokonce oceány vody. My o tomto měsíci víme to, že je zde určitá ledová krusta, ale podrobně zatím zkoumán nebyl. Posádka, která čítá i herce jako Michael Nyqvist nebo Sharlto Copley, nám chce přinést první důkazy. Jenže ani celkem známé obličeje nezakryjí, že snímek má svoje nedostatky.

Co ty pohledy asi znamenají?

„Europa Report“ trochu, vlastně trochu víc, těží z toho, že klaustrofobické horory jsou v dnešní době celkem oblíbené. A prostředí vesmírné lodi už je pořádně klaustrofobické od dob „Vetřelce“. Máme tu posádku, která se ocitá mimo planetu Zemi a let samozřejmě neprobíhá podle předpokladů. Záhy dochází k tragické události a další problémy jsou na obzoru.

Sharlto Copley se neztratí.

Sebastián Cordero nezvládl atmosféru a vypjaté scény. Jsou unylé a celkem nudné. Když Sharlto Copley odlítal ve vesmíru od lodi jen ve skafandru a bylo jasné, že to je jeho konec, říkal jsem si: „Leť, chlape, leť za lepším.“ Jak je možné natočit horor, který je emotivně nicneříkající? Anebo už jsem opravdu tak otupělý, že mě to nezasáhne? Ne, to si nemyslím. „Gravitaci“ se to povedlo. Snímku „Europa Report“ prostě něco chybí, něco, co z filmu dělá zážitek. Tohle je jen ucházející záznam tragických událostí. A to finále? Prostě mi to nesedlo.

 

Hodnocení: 50 %

Vaše komentáře

Napajka
Mně se film právě pro ono tiché a jakoby nenápadné nebezpečí líbil. Asi bych ho neoznačovala za čistokrevný horor, ale atmosféru měl hutnou. Připomínal mi snímek Monsters (paradoxně ne ten, který je točen "soukromou" kamerou, ale ten, kde pár přechází střední Ameriku, která je obsazená vetřelci).
Napajka 07.01.2014 13:18:03 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Myslím, že to je film, který má potenciál zaujmout, ale jak jsem psal, já jsem měl problém s tím, že jsem se celkem nudil.
Martin Štefko 07.01.2014 13:21:19 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (survival)


Číst komentáře