Exhibit X (2012)

10%
Mockumentary, u kterého vám nesmí vadit, že jen ztratíte čas.

Exhibit X

USA, 2012, 91 minut

 

Režie: Brian Neil Hoff

Scénář: Brian Neil Hoff a Dan Gruenberg

Hrají:

Apriel Starkweather (Angela)

Ryken Zane (Billy)

Dan Gruenberg (Tony)

Suzanne Revell (Clara)

 

Mockumentary rozhodně není subžánr hororu, který bych si ve velké míře nějak oblíbil. Jedná se o žánr, který je používán hlavně proto, že je celkem levné v jeho hranicích natočit film, a to i bez toho, že by tvůrci měli nějaké větší finanční prostředky. „Exhibit X“ je příkladem takového mockumentary, ale co je horší, je to film, z kterého jeho minimální náklady doslova čiší. A to nemyslím nijak pozitivně.

Hele, jaká jsem pěkná.

Snímek Exhibit X“ nám tu nejzajímavější část vypráví jen prostřednictvím textu a voice overu. To je hned na začátku filmu, kde je nám řečeno, že došlo k úmrtí velkého množství lidí, celkem 51 osob, a to v budově, kde se měla vytvořit nová likérka. Mladí lidé to chtěli oslavit, pořádně opak rozjet byznys, ale na to nikdy nedošlo. Požár přežila jen jedna jediná žena.

Jedna nedůležitá osoba.

Tohle je nám řečeno hned na začátku, asi tak ve dvou minutách bílém textem na černém pozadí, do toho se ještě ozývá onen zmiňovaný hlas vypravěče. Ten nezapomene dodat, že se našel záznam z videokamery, kde mladí natáčeli cosi jako dokument, který měl vlastně jen zaznamenávat nudné události. A přesně tohle sledujeme i my. Mluvící hlavy, které neříkají nic zajímavého.

Další nedůležité osoby.

Ten dokument tvoří v podstatě dvě třetiny filmu a poslední část sledujeme jen jednu ženu, která se natáčela, hodně u toho mluvila a sem tam se natočila v sexy pozici, i když ani to vás moc nevytrhne. Má to mít i nějakou tu pointu, ale nemohu si pomoct, se mnou to nějak nic moc nedělalo. Spíš jsem si většinu času říkal, jestli to tvůrcům vážně stálo za to natáčet, i když jim to mnoho času nezabralo.

A zase ta holka.

Docela bych se vsadil, že natáčení zabralo jen pár dní, možná i víkend, protože tady jsou sice dlouhé scény, ale nejsou nijak zajímavé, navíc bylo celkem možné si pohrát i s improvizací, protože to pak přece bude vypadat ještě realističtěji, že jo. Nevypadá. Snímek „Exhibit X“ je špatnou ukázkou toho, co to je mockumentary, je to jen levná nuda, na kterou se nevyplatí dávat.

 

Hodnocení: 10 %

 

Hororové filmy (found footage)


Přidat komentář