Exists (2014)

40%
Eduardo Sánchez si zase natočil found footage.

Exists

USA, 2014, 81 minut

 

Režie: Eduardo Sánchez

Scénář: Jamie Nash

Hrají:

Chris Osbo (Brian)

Dora Madison (Dora)

Roger Edwards (Todd)

Denise Williamson (Elizabeth)

 

Eduarado Sánchez stál u zrodu legendy, kterou pořád považuji za nesmírně přeceňovaný film. „Záhadě Blair Witch“ se však nemůže vzít, že na hororovém poli rozpoutala doslova šílenství, protože od roku 1999 v podstatě vznikl nový subžánr found footage a došlo k jeho nesmírnému rozvoji. Teď nemluvím o kvalitě, ale o kvantitě. Každý rok vznikají desítky found footage nebo mockumentary filmů.

 Je modrý a zuří.

Sánchez od „Záhady Blair Witch“ v podstatě nic dalšího pořádného nenatočil, respektive nenatočil nic, co by vzbudilo takové ohlasy. A tak si asi řekl, že je na čase zkusit vstoupit do stejných vod, kde už to jednou vyšlo. Rozhodl se tedy, že si opět natočí found footage snímek a ukáže světu, že na to ještě má a že v hororovém světě dovede pořád zaujmout. Výsledkem takové snahy je snímek „Exists“.

 Co taky najdete v lese.

„Exists“ vypráví o skupině lidí, která se vydala do přírody, aby tu natočila nějaké to GoPro video na kolech. Prostě trochu horská kola, trochu free style. Jenže se ukáže, že si nevybrali zrovna nejlepší místo pro to, kde svoje hrátky provádět. Ani ne tak proto, že pomoc je daleko, ale spíš proto, že po nich v lese něco jde a není to něco mírumilovného. Je to totiž podle všeho Bigfoot.

 Kamera na zádech?

Není to zrovna nijak skvělý nápad. Vezmeme klasickou kostru found footage – lidi na odlehlém místě – dáme jim do ruky – nebo na hlavu či kolo – kameru a necháme je pobíhat sem a tam, budeme dělat rychlé střihy a do toho všeho ukážeme i nějakého Bigfoota. Tenhle snímek má jednu velkou výhodu. Eduardo Sánchez prostě ví, jak technicky film natočit, ale navíc si ještě uvědomil, že bude docela fajn, když bude divák něco vidět. A překvapivě je toho vidět dost.

 Ve tmě není nic vidět.

„Exists“ je klasické found footage, což pro mě prostě automaticky znamená, že to je snímek, který mi nepřinese nic nového, snímek, kde se budou postupy opakovat a kde se budou opakovat i záběry, které už jsem viděl tolikrát, že je prostě vidět nechci. Sánchez toho ukáže víc, ale ani tak to není něco, co by mělo diváka naprosto odrovnat. Naopak, spíše je to něco, co v tom množství podobných filmů zapadne.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář