Fantom opery (1998)

20%
Dario Argento se pustil do "Fantoma opery", ale měl se na to raději vykašlat.

Fantom opery

Il fantasma dell'opera

Itálie, 1998, 99 minut

 

Režie: Dario Argento

Scénář: Gérard Brach, Dario Argento a Giorgina Caspari podle románu Gastona Lerouxe

Hrají:

Julian Sands (Fantom)

Asia Argento (Christine Daaé)

Andrea Di Stefano (Baron Raoul De Chagny)

Nadia Rinaldi (Carlotta Altieri)

 

Příběh o Fantomovi opery mám velice rád, a tak jsem byl docela zvědavý, jak se povedlo jej ztvárnit Dariovi Argentovi, navíc i proto, že do hlavní role Christina Daaé obsadil svou krásnou dceru Asii Argento. To, co ale s tímhle snímkem dostanete, to je skutečně jeden z nejhorších filmů, jaké italský filmař ve své dlouhé kariéře natočil. Jen málo z nich se jim vyrovná. Snad kromě takového „Draculy“.

 Krásná to diva.

Legenda o Fantomovi opery je celkem jasně dána. V pařížské opeře se nachází osoba, která se skrývá ve stínech a která učí mladou nadějnou... Pozor, tady už je změna. Argentův Fantom nikoho neučí, ale prostě se zamiluje do nadané pěvecké hvězdy, která mu učaruje hlasem i krásou. To je Christina Daaé. Ve filmu je další spousta prvků, která je zjednodušená nebo pozměněná, ale tím nejkritičtějším je skutečnost, že Fantom nenosí masku, za kterou se skrývá.

 Méně krásná diva.

Argento hrál na to, že Fantom obličej nemusí skrývat. Jednoduše proto, že není nijak zohyzděný. Je to celkem pohledný chlap, kterého si zahrál Julian Sands. Musím přiznat, že jsem si nějakou dobu, než jsem si našel, kdo ve filmu hraje, myslel, že je to pornoherec Evan Stone. Co si budeme povídat, bylo by to naprosto jedno, kdyby to byl on, protože Sands všechno zachraňuje jen těmi dlouhými vlasy a trochou šarmu, který má. Jinak v něm není opravdu nic.

 Opravdu to není Evan Stone?

Když nemáte silnou postavu Fantoma opery, tak jste celkem nahraní. Proto se Argento snažil o to, aby měl silnou herečku v hlavní roli. Se svou dcerou nikdy nesáhne vedle, ale scénář jí dává klasický úděl Christine, jen s tím rozdílem, že je v tom více sexu. Její postava je nakonec také mdlá a rozhodně nejsou doceněny všechny herecké schopnosti téhle krásné a nadané herečky. Docela mě překvapuje, že ani její vlastně otec nebyl schopen její potenciál využít ve větší míře.

 Že by se obětoval?

Tohle je rozhodně ta nejhorší adaptace, co jsem zatím viděl, a to si myslím, že jsem jich viděl docela dost, včetně muzikálových. Dario Argento exceluje v gore, ale v tom exceluje vždycky. Tady však ani není schopen pořádně využít hudební stránku, a to jsem si myslel, že zrovna on tohle v takovém filmu zvládne. Neskutečně odfláknutý film, kde jsem na konci už ani nevěnoval dění pozornost.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář