Fáze IV (1974)

70%
Zajímavý a celkem alternativní snímek. A přitom je to vlastně béčko.

Fáze IV

Phase IV

Velká Británie, USA, 1974, 84 minut

 

Režie: Saul Bass

Scénář: Mayo Simon

Hrají:

Nigel Davenport (Dr. Ernest D. Hubbs)

Michael Murphy (James R. Lesko)

Lynne Frederick (Kendra Eldridge)

Alan Gifford (Mr. Eldridge)

 

Snímek „Fáze IV“ je zajímavým filmem. Určitě má v sobě něco hororového, dokonce něco, co by se klidně dalo přirovnat k béčkovým filmům 50. let, ale přitom máte pocit, že tohle je něco hlubšího, že to je něco, co má mnohem větší přesah, že v tom je něco o dost hlubšího, než by se na první pohled zdálo. I proto se mi snímek líbil, ale ono je toho víc, co na filmu zaujme.

Někdo ztratil hlavu.

Jsme na vědecké stanici, která sama o sobě je docela divná, respektive v jejím okolí se objevují podivné útvary, jakési monolity. Už od prvních minut vám bude jasném, že snímek „Fáze IV“ dá hodně na to, jak každá scéna vypadá, že někdy stačí, abyste jen sledovali obraz, kde se nemluví, protože jak se říká, obraz vydá za tisíc slov. Tady to v některých případech skutečně platí.

Jestli jede vlak, se poslouchá na kolejích.

Laboratoř má celkem specifické zamření. Soustředí se na výzkum mravenců, ale ne mravenců jen tak ledajakých. Jedná se o mravence, kteří jsou vysoce inteligentní. Vlastně ani vědci sami neví, jak moc inteligentní tenhle hmyz je, ale rozhodně se nemusí obávat toho, že by se to v brzké době nedověděli. Vlastně zjistí, že je lidstvo podle všeho podobným hmyzem celkem silně ohroženo na své existenci.

Že by problémy s mandelinkami?

Když se budete dívat na snímek „Fáze IV“, uvědomíte si, že ta hrůza, kterou se snaží na diváka přenést, není dána tím, že by zde byly lekačky nebo vyloženě temné scény, ale je to dáno tím, že je zde něco, čemu úplně nerozumíme, i když to vnímáme jako obyčejné, ale co by mohlo zničit všechno a všechny, kdyby to jen chtělo, kdyby to mělo o chloupek víc inteligence, než to má. Anebo než se nám zdá, že to má.

Zajímavý úkaz.

Britsko-americký snímek „Fáze IV“ by se rozhodně dal označit za ekologickou agitaci, ale je to agitace tak skvěle natočená, že ji prostě přijmete a možná se i zamyslíte nad tím, jaké by to bylo, kdyby se něco podobného stalo. A pak má navíc snímek „Fáze IV“ ještě velmi zajímavý vizuál, který rozhodně stojí za pozornost, z hlediska toho, co kamera zabírá, jsou zde obrazy, jež vás samy o sobě mohou zamrazit. Jako kdyby na vás padalo něco, co neznáte, ale podvědomě se toho bojíte.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (zvířata, vědci)


Přidat komentář