Fei tou mo nu (1982)

60%
Jeden pořádný démon, který poletuje kolem.

Fei tou mo nu

Tchaj-wan, Hong Kong 1982, 92 minut

 

Režie: Jen-Chieh Chang

Scénář: The Wei Wen Group

Hrají:

Hsiu-Chen Chen

Shang-Chien Liu

Chang Ma

Ling-Tzu Chin

 

Staré čínské filmy anebo minimálně filmy, které jsou natáčené v této oblasti, jsou něco, co mě hodně zajímá. Kromě toho, že to je jiné prostředí, je to jiný styl natáčení a žánrově je to také různorodé. Nezajímají mě nutně filmy, které jsou CAT III, ale horory, akční filmy, něco takového. A právě to snímek „Fei tou mo nu“, který je mezinárodně uváděn také jako „The Witch with Flying Head“ splňuje.

 Bolest nechybí.

„Fei tou mo nu“ je hororový snímek, je to snímek akční, ale je také možné jej zařadit do ranku fantasy, nemluvě o tem, že obsahuje i prvky komedie, které nutně nepřevyšují ostatní, ale přece jen jsou zde znát. Například v závěru už máte pocit, že si musely postavy oddychnout a muselo se to trochu zjemnit, i když až takový nápor na váš strach rozhodně snímek „Fei tou mo nu“ nepřinese.

 To jsou zoubky.

Film „Fei tou mo nu“ vypráví o ženě, která byla prokleta. Její osud je poměrně krutý, ale nikoli jen k ní samotné. Každý večer musí její hlava opustit tělo spolu s pořádnou dávkou vnitřností, aby poletovala kolem, napadala nic netušící nevinné lidi a pila jejich krev. Tohle je démon, který se může objevit jedině v asijské mytologii. A také ji prostupuje napříč celým kontinentem.

 Kdo přichází?

Démon, kterého já znám z thajské mytologie jako krasue, je v podstatě ve stejné podobě prezentován v čínské, japonské, laoské, kambodžské, ale také filipínské mytologii. Zlá žena, nebo prokletá princezna, jejíž hlava po nocích poletuje krajem, visí z ní vnitřnosti, aby se každé ráno vrátila zpět do svého těla a dál vystupovala jako nevinná. „Fei tou mo nu“ pojímá legendu temně, krvavě, ale především trikově.

 Krásný démon.

Triky ve snímku „Fei tou mo nu“ jsou naivní, jsou místy jednoduché, ale právě díky tomuto jejich efektu jsem byl s výsledkem celkem spokojený. Tohle je něco, co už se tolik nevidí, ale je za tím cítit snaha prezentovat divákovi něco víc. Je skoro škoda, že je to takový žánrový guláš, ale i tak mám pocit, že docela fungoval a jednotlivé žánry se až tak moc netřískaly. S krasue si dovedu představit ještě lepší film, ale asi ho zatím nikdo nenatočil.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (duchové, příšery, vrazi)


Přidat komentář