Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

80%
Sice jsem sliboval více hororu, ale prvního "Hobita" jsem pro Necronomicon také recenzoval, tak přidám i druhého.

Hobit: Šmakova dračí poušť

The Hobbit: The Desolation of Smaug

USA, Nový Zéland, 2013, 161 minut

 

Režie: Peter Jackson

Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson a Guillermo del Toro podle knihy J. R. R. Tolkiena

Hrají:

Ian McKellen (Gandalf)

Martin Freeman (Bilbo)

Richard Armitage (Thorin)

Ken Stott (Balin)

 

Musím se přiznat, že jsem se na druhého „Hobita“ ani nijak moc netěšil a popravdě, moje první dojmy po zhlédnutí tohoto snímku byly rozporuplné. Kromě toho, že už jsem v kině celkem dlouho nezažil, aby byla pauza uprostřed filmu, navíc ani jsem si nevšiml, že by byla dopředu avizovaná, poslední dobou nejsem nijak zásadně nadšený z digitálních efektů. Bohužel i „Hobit: Šmakova dračí poušť“ mě přesvědčil o tom, že triky jsou pořád nedokonalé, a to i u takto drahých spektáklů.

Nejlepší postava celého filmu? Tak rozhodně nejlepší triková záležitost.

Hlavně scéna na řece ukázala, že prostě nejsme na takové úrovni, abychom zvládli triky naprosto reálné. Sem tam je prostě až moc dobře vidět, že to není ono. V honbě za dokonalostí zůstáváme nedokonalí. Přesto je tenhle film pravděpodobně tím nejlepším, co nám může současná triková scéna nabídnout. A co si budeme povídat, jak přijde na monstra, je Jackson frajer. Gluma se tentokrát nedočkáme, ale Šmak, kterého by mohl mluvit v podstatě kdokoli, Benedicta v něm moc nepoznáte, je ukázkou toho, že příšery dokáží studia vytvořit digitálně nádherné.

Ne, to není Arwen.

S trpaslíky, jedním čarodějem a Bilbem jsme se rozloučili na dohled Šmakovy hory. Většinu filmu pak zabere cesta k hoře samotné a setkání se Šmakem vydá na zhruba poslední půl hodinu. Když jsem se na film díval, neměl jsem ani tak moc pocit, že by si Jackson příliš knihu přibarvoval, i když zde samozřejmě jsou postavy a linie, které nejsou úplně podle knihy. Uvědomil jsem si hlavně, že on je chlapec (rozuměj Jackson) v postavení, kdy si prostě může adaptovat v podstatě každé slovo. Film je samozřejmě akčnější, intenzívnější, drsnější než útlá kniha, ale rozhodně se nedá říct, že by se Jackson nedržel předlohy. Navíc to celkem začíná pasovat i k tomu „Pánovi prstenů“.

Hezké panorama. Trochu jako Pán prstenů.

Ozdobou tohoto fantasy velkofilmu jsou celkem překvapivě herecké výkony. Především pak proto, že to není standardem, aby herecké výkony vévodily epickým pohádkám. Dobře, v tomhle případě i celkem temným pohádkám. Martin Freeman dokáže hrát naprosto neskutečně a on je rozhodně tím nejlepším. Jeho minimalistické herectví je dokonalé. Ian McKellen odvádí svůj standard a neztratí se rozhodně ani Luke Evans. Fandy ságy potěší návrat Legolase, který trošku přibral a vypadá starší než v „Pánovi prstenů“, ale Gandalf by v tomhle ohledu mohl vyprávět.

Luke Evans nezklame.

Když jsem se vrátil z kina, nebyl jsem ze zhlédnutého snímku nijak nadšený. Jenže se mi to postupně rozleželo v hlavě a já jsem si uvědomil, že tohle patří v současné době k tomu nejlepšímu, co můžeme na plátně dostat – z hlediska zábavy myslím. Ve srovnání s epickým propadákem „Pacific Rim“, je tohle skvělé po herecké i scenáristické stránce, vytvořený svět je nádherný a navíc myslím, že bude spokojený i fanoušek Tolkienova světa. Štve mě, že je tak malá knížka rozdělena na tolik filmů, na druhou stranu, co si budeme povídat, je alespoň na co se těšit i za rok.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, zvířata)


Přidat komentář