Fell: Kruté město

90%
Ben Templesmith a Warren Ellis, to je prostě spojení, které může přijít pouze s něčím originálním. A tak se také stalo. Výtečný komiks, který skončil příliš brzy.

 

Fell: Kruté město

Vydalo nakladatelství Crew, 2009, 389 Kč

 

Scénář: Warren Ellis

Kresba a obálka: Ben Templesmith

 

„Fell: Kruté město“ je pozoruhodný komiks. Takových je skutečně jen málo. I když by možná bylo na místě srovnání s komiksem „30 dní dlouhá noc“, už jen proto, že je zde stejný kreslíř a podobná je i atmosféra, srovnání se nehodí. Je rozdíl mezi tím, když něco skutečně temného napíše Warren Ellis a když to napíše Steve Niles. Warren Ellis se rozhodl stvořit temnou, bezútěšnou detektivku, která se odehrává na místě, kde by žádný policista nechtěl nikdy působit. Ale detektiv Fell je natolik speciální, že mu ani nic jiného nezbývá. A Warren s Benem Templesmithem předvádí jednu z nejlepších kooperací poslední doby.

Obálka českého vydání komiksu Fell: Kruté město.

Fell je detektiv, který celý život žil za mostem. Ve městě, kde život nebyl tak špatný, policistů dostatek, kriminalita na zvládnutelné úrovni. Jenže pak se něco stalo. A v tomhle je komiks tajemný. Nedovídáme se z Fellovy minulosti detaily, ale jen náznaky. A tak chápeme, že musel něco provést, aby si vysloužil exil ve Snowtownu, městě na druhé straně mostu, městě, kde je kriminalita neúnosná a kde se jí snaží zvládnout celkem tři a půl detektiva. S Fellem je policistů už čtyři a půl.

Ukázka z českého vydání komiksu Fell: Kruté město.

Snowtown je skutečně místem, kde se neodváží žít každý. Mrtvoly se zde objevují jak na běžícím pásu, všechno je temné a těžko proniknutelné, jako kdyby zde ani slunce nesvítilo. Komiks se skládá z celkem osmi kapitol, které jsou povětšinou kratší, než klasický dvaceti až dvaceti čtyřstránkový komiksový sešit. Každá kapitola má celkem 16 stránek a každá nám vypráví o tom, jak se Fell ve Snowtownu zabydluje a jak je již od prvního dne nucen řešit případy, rovnou jeden, který se stal přímo v domě, kam se nastěhoval.

Krása „Fell: Kruté město“ je nejen v tom, že se jedná o úžasně temnou a depresivní detektivku, ale i v tom, že se zde vytvořil archetyp skutečně děsivého místa, kde nikdo není normální a každý má nějakou svou úchylku. Ani Fell sám není výjimkou. Je to skutečně specialista, který je však až moc zažraný, až moc přesný, až moc se dokáže vžít do lidí kolem sebe. Každého odhadne na první pohled.

Ukázka z českého vydání komiksu Fell: Kruté město.

Hned první den se setkává s majitelkou baru Mayko, která jej ocejchuje. Doslova. Poručík na stanici je mumlající šílenec, nemluvě o sekretářce, která si prodělala nebývale nepříjemný rozchod, když jí muž utekl se psy. A ne proto, aby je vycvičoval. Ne, opravdu zde není žádná normální postava, všechny jsou pokroucené, každý zde má svou úchylku. Dokazuje to i první vražda. Muž nemohl orálně požívat alkohol, a tak do sebe dostával análně slabší víno. Sem tam ale potřeboval pomoc své bývalé, která ho měla dost, a tak mu provedla klystýr skotskou, protože dobře věděla, že silnější alkohol muže zabije. Ale není to jediný případ, který je vážně bizarní. Vstřikování injekcí s výkaly do těla vlastní dcery, rozřezání dívky na kusy, utopenci, kteří se tu objevují s řetězovou pravidelností, ale nikdo se o ně nestará. A co ta mužská jeptiška, která Fella neustále provází?

Ukázka z českého vydání komiksu Fell: Kruté město.

„Fell“ má jedinou chybu. Warren s Benem vytvořili zatím pouze devět komiksových sešitů, z toho ve sbírce „Fell: Kruté město“ jich je osm. Ano, jak to tak vypadá, druhého dílu se jen tak nedočkáme, protože už tři roky nový „Fell“ ve Spojených státech nevyšel. Je to škoda, ale můžeme jen doufat, že se dvojice k výtečné postavě a geniálním příběhům ještě vrátí. Warren Ellis je zde ve vrcholné formě a myslím, že ohromí i kresba Bena Templesmithe, který je v tomto komiksu mnohem umírněnější než obvykle, mnohem realističtější a méně rozmáchlý. Je to dáno i tím, že panely jsou pravidelné, povětšinou rozvržené vzorcem 3x3, ale s výjimkami. Ellis se poslední dobou v pravidelnosti vyžívá – viz jeho internetový komiks FreakAngels. Komiksem „Fell“ však vytvořil s Benem dokonalý komiksový kult. Můžeme jen děkovat nakladatelství Crew, že se k nám komiks dostal, navíc ve skvělém překladu a výborném provedení. Pokud máte rádi hodně temné a depresivní příběhy, „Fell: Kruté město“ si užijete.

 

Hodnocení: 90%

Hororové knihy (komiks, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online.
Kniha


Přidat komentář