FirstBorn (2016)

40%
Prvorozené dítě je radost. A strach. Velký strach.

FirstBorn

Velká Británie, 2016, 86 minut

 

Režie: Nirpal Bhogal

Scénář: Sean Hogan a Nirpal Bhogal

Hrají:

Antonia Thomas (Charlie)

Luke Norris (James)

Thea Petrie (Thea)

Eileen Davies (Elizabeth)

 

Narození dítěte, především toho prvního, je pro pár šťastná událost. Nebo se to alespoň říká, protože z vlastní zkušenosti zatím čerpat nemohu. Do popisované situace se dostanou Charlie (Anthonia Thomas) a James (Luke Norris), protože z jejich milování skutečně má vzejít něco nového, krásného. Anebo alespoň takovým způsobem vnímají Charliino těhotenství. Ale představy se někdy od skutečnosti liší.

 Je to jejich první.

Tentokrát není rozdíl v tom, že by dítě bylo náročné na zaopatření, to je asi vždycky, mladý pár neměl vyloženě idealistické představy o tom, co je to výchova dítěte, ale ono je s malou Theou přece jen něco v nepořádku. A není to žádná nemoc, není to nic, co by mohli hodit na poruchu osobnosti. Jsou to podivné události, které jsou s jejím narozením spojené a které postupně gradují.

 Má o ni strach.

Na první pohled snímek „FirstBorn“ sází na téma, které je celkem provařené a v hororu není nijak nové. „Přichází Satan“ je asi nejvhodnějším příkladem, i když mněl poměrně velké množství následovatelů a rozhodně se nejedná o jediný film s touto tématikou. „FirstBorn“ se liší v tom, že je menší, civilnější, v podstatě i klidnější, což nakonec vede k tomu, že se z něj ztrácí hororovost.

 Někteří lidé jsou tu divní.

Snímek „FirstBorn“ jednoduše trpí na to, že nemá dobrý tah na bránu. Většinu doby nemáte pocit, že sledujete horor, ale spíše jen takové lehké drama, kde chvílemi chce probublat něco temnějšího, ale to se úplně neděje. „FirstBorn“ tak jen zůstává příslibem dalšího hororu s dítětem, ale nakonec je to spíš jen vztahové drama o tom, že mít dítě fakt někdy není vůbec prdel.

 Někteří ještě víc.

Snímek „FirstBorn“ chce hrát na to, že je tajemný, že strašně dlouho trvá, než něco uvidíme, pokud vůbec máme něco vidět, ale během téhle tajnosnubnosti najednou došlo k tomu, že vlastně není co vidět, není zde nic, na co koukat, co by vás skutečně mělo vytrhnout, co by vás překvapilo a řeklo vám, že ten vynaložený čas má nějaký hlubší smysl. Nakonec ale spíše nemá.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (satan)


Přidat komentář