Frankenstein Created Woman (1967)

65%
Nemusíme oživovat jen muže, někdy můžeme i ženy. A k tomu je učinit ještě krásnějšími.

Frankenstein Created Woman

Velká Británie, 1967, 86 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Anthony Hinds

Hrají:

Peter Cushing (Baron Frankenstein)

Susan Denberg (Christina)

Thorley Walters (Doktor Hertz)

Robert Morris (Hans)

 

Baron Frankenstein jako kdyby ani na začátku vlastně nebyl hlavní figurkou tohoto filmu, protože pozornost se zaměřuje na jiné postavy. Přesto je to primárně příprava půdy pro to, co má následovat. Seznamujeme se s postavami vlastně jen proto, aby bylo možné se dobrat toho, jaký bude další baronův experiment a jak do něj tyto postavy zasáhnou. Vpravdě, ten úvodní padesáti minutový příběh mi přišel zajímavější než samotná pasáž s oživováním mrtvých.

 Teď už to na ni zkouší.

Jsme v jedné krčmě, kam si to očividně namířila trojice, která nemá zrovna nejvybranější chování. Jednoduše jsou to hajzlové, kterým přejete nehezký osud. Naneštěstí místní krčmář má postiženou dceru, která je částečně ochrnutá, navíc má ještě znetvořený obličej. Když je dívka napadena, mladík Hans, který je přítomen, ji brání, a to velmi udatně, když už se za ni vlastní otec nedovedl postavit.

 Můj hrdino!

Obvinění naštěstí nebyla vznesena, ale je jen otázkou času, než se stane ještě něco horšího. Tři mladíci jsou pořád na místě a plánují něco nekalého. A k tomu skutečně dojde. Krčmář je zavražděn. A vzhledem k tomu, že Hans má otce kriminálníka a nikdo mu moc nevěří, je okamžitě obviněn. Má alibi, byl s Christinou, postiženou krčmářovou dcerou, ale aby chránil její počestnost, tak mlčí. Poprava následuje.

 Překvapivě je tohle ještě před Frankensteinovým zásahem.

Nemůžu si pomoct, ale umřít proto, že chci chránit něčí počestnost, je skutečně tak blbý důvod, až se mi tomu nechce věřit. Ale takhle to tu prostě je. Za jeden sex s holkou, kterou miluje, se raději nechal popravit. Možná spíš nechtěl přiznat, že se miloval s tou, které se celé město posmívá. No, on umřel, ona se zabila. Hurá! Franknestein má konečně duši (jeho) a tělo (její), do kterého může duši přesunout.

 S sebou si bere jen jeho kapesní vydání.

Ten příběh je takový celkem prapodivný, ale dá se celkem skousnout, protože ta první část je skutečně docela dobře dramatická a vy tak nějak tušíte rozvržení sil. Frankenstein to pak celé postaví na hlavu, ale je jen prvkem, který dramatický děj oživuje novým způsobem, aby nakonec mohlo dojít na to, co čekáte – na pomstu a srovnání účtů. Jelikož je tohle téma, které mě baví, užil jsem si i tenhle snímek.

 

Hodnocení: 65 %

Hororové filmy (příšery, vědci)


Přidat komentář