Frankenstein Must Be Destroyed (1969)

40%
Hlavně to monstrum by mělo být zničeno.

Frankenstein Must Be Destroyed

Velká Británie, 1969, 98 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Anthony Nelson Keys a Bert Batt podle románu Mary Shelley

Hrají:

Peter Cushing (Baron Frankenstein)

Veronica Carlson (Anna)

Freddie Jones (Profesor Richter)

Simon Ward (Karl)

 

Snímek „Frankenstein Must Be Destroyed“ je celkem pátým v řadě, který byl natočen společností Hammer od 50. do 70. let. Já si dávám jednotlivé filmy na přeskáčku, prostě jenom proto, že mě to napadlo a že bude zajímavé sledovat, jestli zde byl nějaký vývoj, či nikoli. Bohužel při pohledu na snímek „Frankenstein Must Be Destroyed“ budete mít pocit, že ten vývoj byl směrem dolů, což se ale u podobné série dá bohužel čekat.

 Hlavně, ať to nevypadá jenom jako maska.

Příčina toho, proč něco takového čekat, ta je především v tom, že se jedná o příběh, který řekne to hlavní prvním filmem. Je to o tom, že se člověk chce stát bohem, chce vědecky vytvořit jinou bytost, ale to se mu vymstí a doplatí na to nevinní a nakonec i on sám. Tohle prostě nemůže vydat na dlouhou sérii, která by byla dostatečně silná a zajímavá. Přesto se o to studio Hammer pokusilo.

 Možná tam neměla chodit.

Snímek „Frankenstein Must Be Destroyed“ už přišel o to hlavní, co sérii zdobilo. Tím byla polovina dua Cushing-Lee. Zůstal jenom Peter Cushing, který se snaží zachraňovat, co se jenom dá. Některé scény skutečně táhne naprosto parádně, ale bohužel i v jeho případě se ukazuje, že jedna silná stránka jednoduše celý film nezachrání. To nakonec vede k tomu, že film postupně upadá a už nemá čím chytnout.

 Ve výstřihu je toho dost!

Film se soustředí na to, že ve světě se ví o nějakém baronovi Frankensteinovi, který dělal podivné experimenty. Tohohle člověka nemají moc rádi, ale pořádně neví, kdo to vlastně je, protože ho ani ti, co se o něm baví, nepoznají, když ho mají vedle sebe. I proto může Frankenstein v podání Cushinga dál plánovat svoje experimenty, tentokrát s tím, že prostě transplantuje mozek.

 Mít strach, nebo se smát?

Velkou slabinou je i samotné monstrum, které vypadá jen jako člověk s nepěknou řeznou ránou na hlavě, což je jizva po mozkové operaci. Jsou zde nehezké scény, které si můžete i zapamatovat a na svou dobu se nejedná o špatné triky, ale nic převratného nečekejte ani v tomto smyslu. Snímek tak legendě nic nepřidává, jediná legenda, která se předvádí v dobrém světle, je Peter Cushing.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář