Frankensteinova dcera

Levné horory se pomalu dostávají na naše novinové stánky, a tak k nám, nadšeným fandům těchto filmečků, putují skutečné perly, které bychom jinak snad ani neměli možnost vidět. Takovou perlou pro mě je i Frankensteinova dcera, kterou jsem si před nedávnem koupil.
Frankenstein’s Daughter, USA, 1958
Režie:
Richard Cunha

Scénář: H. E. Barrie

Hrají: John Ashley (Johnny Bruder)
Sandra Knight (Trudy Morton)
Donald Murphy (Oliver Frank/stein)
Sally Todd (Suzie Lawler)
Harold Lloyd Jr. (Don – Suzie's guy)
 

Už když jsem se odhodlal na tenhle snímek podívat, nic moc jsem od něj nečekal. A díkybohu za to. Nic moc jsem totiž ani nedostal. Ač barevné filmy v té době již zastiňovaly ty černobílé, tvůrci Frankensteinovy dcery se rozhodli, že udělají černobílý snímek. Pro horory té doby pravda nic neobvyklého. Stačí vzpomenout Psycho Alfreda Hitchcocka. Ale s tímhle mistrovským dílem a právem jednou z legend hororu se Cunhova černobílá šaškárna nedá ani trochu srovnávat.

Titulem nejhoršího režiséra všech dob se může pyšnit Ed Wood, ale mám pocit, že spolu s Cunhou chodili na stejnou základku. Anebo alespoň Ed Wood dělal u tohohle filmu poradce. Protože co jiného říct k snímku, který se tváří jako horor, ale přitom v něm není ani jedna aspoň trochu děsivá scéna.

Co se skrývá v pytli?

Možná se film inspiroval trochu ve svém předchůdci se skvělým Karloffem, ale jelikož se tenhle snímek natáčel téměř o třicet let dřív, chtělo to se trochu posunout jak v hereckých, tak ve scénáristických i režisérských a trikových výkonech.

Tak nejprve ti herci. Proboha. Kde je vyhrabali? Pěkné slečinky, ano, proč ne, trochu vyzývavé, už to není úplně cudné, ale stejně jejich herecké výkony, a to nejen žen, jsou natolik prkenné, až má člověk pocit, že se všichni u filmu nudili, což se v konečném střihu projevilo naplno. Emoce neexistují. Když někdo umře, prostě umře, nikdo netruchlí, když ženská křičí, tak jen zaječí a pak se pitomě dívá před sebe. A uhrančivý pohled Donalda Muprhyho? Můj bože, měl zácpu? Ale nutno říct, že jeho postava byla asi nejlépe vykreslena.

Opravdu, ale opravdu uhrančivé oči.

Stejně tak děsivý byl scénář. Dialogy naprosto nejapné, a kdyby se zkrátily a vynechala se nadbytečná výstelka, vyšly by z toho poměrně dobré titulky pro němý film. Ale je pravda, že to by byl člověk ochuzen o hudební vložku v podobě Harolda Lloyd Jr. (ano syn toho slavného komika), který zpíval poměrně chytlavou písničku za doprovodu pěkně sehrané španělské – kubánské? – kapely. U téhle scény jsem se vážně bavil. Až na to, že jsem se měl bavit hlavně díky hororu, ne díky muzikálovému gagu.
Povedená dceruška...


Bohužel horor se nekonal. A ani zasmát se člověk nemohl. Když nastoupilo monstrum, které mělo být ženou, již jsem v něm nemohl ani na moment spatřit (taky ho hrál muž), opravdu jsem si říkal, jestli to režisér myslí vážně. Vtipu nepomohla ani antifeministická vložka o tom, že ženy už jsou vývojově tak daleko, že mají mozek stejný jako muži. I když myslím, že tehdy to brali tvůrci poměrně vážně.
Tomuhle zabití neuvěří ani ten největší naivka...

Pohyb monstra byl pomalý, jak by se dalo očekávat, ale ještě pomaleji utíkaly jeho – její – oběti. Respektive neutíkaly vůbec. Krčily se před ním – ní – a nechaly se zabít. No, a pro mě všechno zazdila scéna, kdy Oliver Frank škrtí svého hostitele, doktora Mortona, ale v tom zazvoní policista. Když doktor otevře, všechno je v pohodě, jako kdyby se ho ani nesnažil někdo zabít. Pak to jen před policistou zmíní mezi řečí. Scénárista byl génius.

Richard Cunha se stejným scénáristou natočil v jednom roce dokonce 3 filmy (no v té době nic zas tak zvláštního), jeden horší než druhý… a než třetí. Takže pokud se někdy budete chtít na tenhle film kouknout, tak prostě jen z nudy, a proto, že holt nic horšího zrovna nemáte.

Hororové filmy (zombie, příšery)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář