Frankensteinova pomsta (1958)

60%
Frankensteinovské filmy se prostě moc opakují.

Frankensteinova pomsta

The Revenge of Frankenstein

Velká Británie, 1958, 89 minut

 

Režie: Terence Fisher

Scénář: Jimmy Sangster, Hurford Janes a George Baxt

Hrají:

Peter Cushing (Doktor Victor Stein)

Francis Matthews (Doktor Hans Kleve)

Eunice Gayson (Margaret)

Michael Gwynn (Karl)

 

„Frankensteinova pomsta“ je snímek, který by měl přímo navazovat na první film, který s Frankensteinem a jeho monstrem studio Hammer natočilo. Doktor Frankenstein přežil, ale musí se ukrývat, aby nebyl zabit. Přece jen se po Evropě o jeho kouscích ví. Ale on je podle všeho zběhlý v tom, jak se vyhnout smrti, a tak uniká, aby si mohl zařídit celkem úspěšnou lékařskou praxi.

 Hledí do budoucnosti.

Takže konstelace hvězd je jasná. Je to jen Peter Cushing, který si opakuje svou celkem slavnou roli bez parťáka Christophera Leeho, což by vzhledem k tomu, že původní monstrum již není mezi námi, bylo samo o sobě i trochu divné. Je tedy potřeba vytvořit nové monstrum. Protože i když má doktor Stein úspěšnou praxi, tak to rozhodně neznamená, že by zanechal svých experimentů se svým sluhou, nyní pojmenovaným Karl.

 Známý experiment s talířem.

Totožnost doktora Steina je celkem brzy prozrazena, ale naštěstí tím, kdo ho odhalí, je doktor Kleve, jenž rozhodně nemá zájem na tom, aby barona Frankensteina napráskal, ale naopak se s ním chce spolčit, aby se společně vydali cestou experimentů. A jejich cíl je jednoduchý. Vzít Karlův mozek a dát ho do lepšího, funkčnějšího těla, než je to, které bylo Karlovi naděleno.

 Karl to moc nedává.

Bohužel se postupně dostáváme k tomu, že příběhová linie je celkem jasná a jde v podstatě o dvě věci – baron Frankenstein se svým společníkem musí skutečně stvořit monstrum a toto monstrum se následně postaví proti nim. Důsledkem toho je pak skutečnost, že monstrum zničí samo sebe a málem i svého stvořitele, když je baron Frankenstein prozrazen a jde mu opět o život.

 Karl je nové monstrum.

Peter Cushing znovu potvrdil, že je skvělým hercem. Pro tuto roli se naprosto skvěle hodil. On ovládá film a „Frankensteinova pomsta“ je díky němu dobrá i přesto, že zde není nijak nový příběh a v podstatě se jen opakuje to, co již bylo řečeno předchozím filmem a vlastně i předchozími verzemi, jež byly adaptacemi pro filmové plátno. Snímek neurazí, ale nadšením z něj nejásám.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář