Freddy vs. Jason (2003)

60%
Crossover je něco naprosto běžného pro komiks, ale i ve filmu se ukázalo, že to sem tam může docela fungovat. Zvlášť když jsou u toho Freddy a Jason.

 

Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

Kanada, USA, Itálie, 2003, 97 minut

 

Režie: Ronny Yu

Scénář: Damian Shannon a Mark Swift podle postav vytvořených Wesem Cravenem a Victorem Millerem

Hrají:

Robert Englund (Freddy Krueger)

Ken Kirzinger (Jason Voorhees)

Monica Keena (Lori Campbell)

Kelly Rowland (Kia Waterson)

 

„Freddy vs. Jason“ je filmem, který je někdy označován za osmý díl série „Noční můra v Elm Street“, tak si myslím, že se hodí do tohoto týdne, kdy jsem se snažil představit všechny filmy, které byly v Elm Street natočeny. Projeli jsme si celou legendární sérii a zakotvíme u tohoto posledního dílu, který už je příliš nový, než aby navázal na původní díly, které si zachovávaly svou béčkovou krásu.

A souboj začíná.

„Freddy vs. Jason“ je snímek, který je natočen jako každý jiný moderní horor. Spousta mladých lidí, co jsou zde na zabití, profesionální look, a k tomu příběh, který nestojí vůbec za nic. Ono když se nad tím člověk prostě zamyslí, je vlastně otázka, o čem by to ještě mělo být. Freddy už si užil dost umírání stejně jako zmrtvýchvstání. Aby to dostalo grády, setkal se v tomhle snímku s další ikonou slasheru – s Jasonem Vorheesem.

Freddyho maska v tohle díle je docela dobrá.

Freddy si Jasona půjčil proto, že si myslel, jaký bude skvělý nápad ho využít pro svůj návrat mezi „živé“. Jenže si neuvědomil jednu základní věc. Jason má svojí vlastní hlavu a nebude tak snadné ho udržet od obětí, které si pro sebe Freddy sám vybral. S čím člověk – nebo hororové monstrum – přichází, tím také schází. A tak se Freddy musí s Jasonem utkat, aby nakonec mohl „zvítězit“.

Kelly Rowland to zkusila i ve filmu.

„Freddy vs. Jason“ je oslavou žánru v tom smyslu, že se vrací ke skvělým sériím, starým událostem a dokonce se neštítí ani pár záběrů z původních filmů. Tohle se mi na tom líbí, staví to na pevných základech, které jsou všem fanouškům známé a není to něco, co by bylo úplně nové. Nepopírá mytologii, která kolem obou děl vznikla, naopak ji používá ku prospěchu věci. Když už jsme u té chvály, tak souboj Freddyho a Jasona je skutečným kořením filmu a asi tím nejlepším, co se tu udá.

Cos to říkal? Cože jí mám udělat?

„Freddy vs. Jason“ trpí mnoha nešvary moderního hororu od předvídatelnosti přes zbytečné postavy a trapné hlášky, ale Robert Englund je zase jednou ve formě a kde jinde budete mít takové štěstí, že narazíte na Freddyho a na Jasona v jednom filmu, navíc v souboji, který stojí skutečně za to. Proto, že je mytologie dodržena, film zapadá do historie žánru, dávám o trochu víc, než si snímek objektivně zaslouží.

 

Hodnocení: 60%

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Mě tohle bavilo převelice, a nejsem sám. Když odhlédneme od ikonických postav, zbyde nám sice veskrze průměrný příběh, ale on ten film JE a MÁ BÝT především o Freddym a Jasonovi, takže méně výrazné postavy ani děj nevadí, alespoň nic nezastiňuje titulní dvojici. Ono to tak i je, že celý film vlastně vyšlapává cestičku jejich souboji, ale za prvé děj není nudný, ne moc nápaditý ale pro účely filmu postačující, a za druhé ten souboj vážně stojí za to. Líbí se mi že mytologie obou sérií má prostoru podobně, a film tak není 'Pátkem 13. 11' nebo naopak, a jde tak opravdu o povedenou poctu. Líbí se mi že přestože z toho mohl být pěkný paskvil, v klidu film překonává tak polovinu starších dílů obou sérií. I přes moderní look si zachovává jejich atmosféru, ale vizuálně už přesto snese dnešní měřítka. Nejsou tu rádoby-cool scény. co má být cool, to prostě je. Gore nepřehnané, ale dostačující.
Adam Peňáz 02.11.2016 20:08:32 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
Ani opakovaným shlédnutím se mi film nezkazil, i když ten wow efekt je samozřejmě pryč. Protože poslední díly obou sérií už byly slabší nebo vyloženě blbé, tohle je proto jako balzám, pocta a důstojná rozlučka (remaky nepočítám). Freddy i Jason jako postavy ve vrcholné formě. Ostatní herci v pohodě, ale ve stínu ústřední dvojice v hlavě prostě neutkví. Nemůžu nezmínit mou oblíbenou Katharine Isabelle, jejíž přítomnost, byť nakrátko, potěšila. Holt její kariéra se měla naplno rozjet až později. Jediné co se tak dá vytýkat je ten ne moc objevný děj, ale ten prostě MÁ být jen záminkou k tomu o co tu jde doopravdy (viz. název filmu). Za mě tedy skoro absolutní spokojenost, za to že film dalece předčil má opatrná očekávání a neomrzí ani napodruhé. A to jsem si jist že jsem ho neviděl naposled. Ale už jen kvůli tomu souboji by to člověk aspoň jednou vidět měl. 80%
Adam Peňáz 02.11.2016 20:23:28 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, příšery, béčka, vrazi)


Číst komentáře