Fright (1971)

60%
SA skoro to vypadalo, že se jen taťka vrátil domů.

Fright

Velká Británie, 1971, 87 minut

 

Režie: Peter Collinson

Scénář: Tudor Gates

Hrají:

Honor Blackman (Helen)

Susan George (Amanda)

Ian Bannen (Brian)

John Gregson (Dr. Cordell)

 

Tenhle film s sebou přináší zděšení, anebo alespoň jeho titul se nám tohle snaží sdělit. No dobře, na diváka se to až tolik nepromítne, ale postavy, které zde vystupují, si zděšení rozhodně užijí. A Susan George ukáže, že by se klidně mohla zařadit mezi scream queen, protože její křik vás skutečně vytrhne a nenechá vás chladnými. A to na tohle tak háklivý nejsem.

To bude dobré.

Amanda (Susan George) je taková velmi milá dívka, která poměrně velkou část filmu pobíhá po scéně jen v rozepnutém svetříku. Jasně, pořád má podprsenku, ale i tak je to neskutečně sexy. Kromě toho, že pobíhá, je její prací hlídání malého chlapce. Jeho matka Helen (stále krásná Bond Girl Honor Blackman) musela odjet, a tak je Amanda na chlapce i na velké sídlo sama.

Anebo nebude.

Nastává ale trochu menší problém. Ten se objevuje v podobě chlapcova otce a Helenina bývalého manžela. Tento muž se totiž objeví na prahu domu, zrovna když má Amanda službu. Skoro by se chtělo říct, že je vlastně fajn, že chce tatík vidět svého synka, ale problém je v to, že Brian (Ian Bannen) zrovna opustil ústav pro choromyslné a nemá v domě právě nejčistší záměry.

To vypadá nadějně.

A tak začíná poměrně silný psychologický horor, kde je Amanda v centru dění, snaží se Brianovi uniknout a nějak přežít a to ještě s tím, že se snaží zachránit i malého chlapce. Jsou zde poměrně vyhrocené scény a film po stránce napětí funguje velmi dobře. Má i povedenou gradaci, kdy na konci už si skoro říkáte, že by to mohlo dopadnout jakkoli, i když to nakonec přece jen dopadne trochu tuctově.

Létající hlava.

Britský snímek „Fright“ je docela dobrou ukázkou psychologického hororu, kdy vlastně nejde o nic jiného než o to, že se v domě objeví zlo v podobě muže, který to nemá v hlavě v pořádku, vidí něco, respektive někoho, kdo tam vlastně vůbec není, což nakonec vede k tomu, že jsou všichni přítomní v ohrožení. Ale zapadá to do sebe a je to natočeno tak, že z toho nepříjemné pocity mít budete.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (mučení, vrazi, děti)


Přidat komentář