Frightmare: Legenda hororů (1983)

30%
Když je člověk legendou hororu, jen nerad se se svou kariérou loučí a možná si i trochu pokusí obelstít samu smrt.

 

Frightmare: Legenda hororů

Frightmare

USA, 1983, 86 minut

 

Režie: Norman Thaddeus Vane

Scénář: Norman Thaddeus Vane

Hrají:

Ferdy Mayne (Conrad Radzoff)

Luca Bercovici (Saint)

Nita Talbot (Rohmer)

Leon Askin (Wolfgang)

 

Studio Troma je ve světě známé především svými nízkorozpočtovými horory, které sází na neschopné herce, špatný humor a béčkovost, které k dokonalosti nechybí snad nic. Nejedná se však o béčkovost, která by vždy nadchla, ale spíše jsou filmy studia takovým tím odpadem, na co narazíte, když už máte pocit, že jste viděli všechno dobré. Snímek „Frightmare: Legenda hororů“ se trochu vymyká. Nejedná se totiž o klasický Troma horor se špatnými vtipy, ale vlastně celkem vážně pojatý kousek.

Chystá se na poslední velké představení.

Když říkám „vážně pojatý“, ještě to neznamená, že je povedený. Jako horor se snaží stavět na atmosféře, ale ta je bohužel rozmělněna špatným herectvím a nakonec i špatným scénářem, který nám dopředu říká všechno, co by mohlo být jenom trochu děsivé. Je to škoda, protože atmosféru by zde šlo vystavět dobře, ale pocit toho, že ti herci jsou prostě nejapní a neumí hrát, veškerou atmosféru zabíjí.

Neví, co ho čeká.

Norman Thaddeus Vane, což je skoro šlechtické jméno, napsal scénář, kde se inspiroval velkými osobnostmi hororu, nejvíce pak Christopherem Leem, jemuž je starý herec Conrad Radzoff skutečně trochu podobný, respektive je mu podobný Ferdy Mayne, který Conrada ztělesnil. Conrad byl legendou hororu, ale už je přece jen ve věku, kdy se chystá spíš na kariéru na druhém břehu než na nějaké další filmování. Doufám, že zde podobnost s Christopherem Leem končí, protože jemu přeji ještě další pěkné filmy, které jistě natočí, ať už pod Timem Burtonem, nebo kýmkoli jiným.

Ani on asi neví, co ho čeká.

Conrad se chystá na smrt tím, že opravdu zemře. Jenže by to nebyl horor, kdyby mrtvý měl zůstat. Pro svůj pohřeb si natočil teatrální video, aby se se všemi rozloučil, ale to jistě netušil, že z pekla bude vytržen. Hororoví herci podle všeho patří do pekla... Nevím, já si to nemyslím. Vrací se, aby se pomstil na lidech, kteří ho vyrvali z hrobu. Já vím, trest si ti mladí zaslouží, ale tohle?

Tenhle dobře ví, co ho čeká.

„Frightmare: Legenda hororů“ je filmem, který mohl být poctou všem velkým hororovým hvězdám, ale nakonec se stal jenom obyčejným špatným hororem, který nezvládá děsit a trpí i na skutečnost, že zde nejsou žádné kultovní momenty, díky nimž by se snímek stal zapamatovatelným. Je to škoda. Pojmout film trochu jinak, dát mu skutečnou osobnost a nebabrat se v mystických hloupostech, tohle by možná bylo to správné koření, které by z hororu udělalo něco. Takhle je to prostě nic. Vážný pokus studia Troma, který dopadl ještě hůř než jejich klasika.

 

Hodnocení: 30%

Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář