Funny Games USA (2007)

40%
Dobrý remake, ale pořád jenom remake.

Funny Games USA

Funny Games

USA, Francie, Velká Británie, Rakousko, Německo, Itálie, 2007, 111 minut

 

Režie: Michael Haneke

Scénář: Michael Haneke

Hrají:

Naomi Watts (Ann)

Tim Roth (George)

Michael Pitt (Paul)

Brady Corbet (Peter)

 

Proč tak nízké hodnocení, když si vlastně myslím, že to není až tak špatný film? Jednoduše proto, že Michal Haneke natočil film, který už zvládnul natočit v roce 1997. A natočil ten snímek úplně stejně akorát s jedním rozdílem, který je patrný na první pohled. Jsou zde jiní herci než v původní verzi, herci, kteří měli pozvednout jeho záměr a dát o něm vědět světu, nejen Evropě.

 Usměvavá dovolená.

Jako první jsem viděl původní snímek z roku 1997, a tak jsem jím docela ovlivněn. Jsem si jistý, že kdybych jako první viděl americkou verzi, určitě by se mi líbila. Jak říkám, ani napodruhé, i když v trochu jiné verzi, snímku a jeho vyznění není nic ubráno. Naopak si myslím, že jsem původní verzi dokonce hodně podcenil a měl bych jí dát vyšší hodnocení. Americká verze je prostě jen kopie.

 A pak přijde návštěva...

Ann (Naomi Watts) a George (Tim Roth) jsou manželé, kteří se synkem jedou na vilu u jezera, aby si zde užili dovolenou a odpočinuli si na jachtě. Všechno vypadá v pořádku, staří známí jsou ve vedlejší vile, dokonce mají nové přátele. A právě s těmi novými přáteli, dvěma mladými chlapci v bílém, přichází soused pomoct s jachtou, kterou je potřeba dostat na vodu. Nakonec to není tak důležité. Důležití jsou oni dva mladíci.

 Hra s golfovým míčkem.

Právě dva mladíci přinášejí tříčlenné rodině něco, s čím nepočítala. Je to teror. Není ani tak fyzický, i když i na něj samozřejmě dojde, ale je velmi intenzívní, psychický. Haneke je dobrý v tom, jak všechno dění graduje. On vás nakopne už úvodní jízdou v automobilu, kdy vás doslova rozhodí hudebním doprovodem. Pak už zákonitě čekáte něco zlého. A ono to zlé přijde.

 Hrát můžou všichni.

Michael Haneke natočil dobrý film a věděl o tom, že se musí jednat o dobrý film. Je zde výborná psychologická hra, je to nesmírně depresivní a ještě je díky scéně s ovladačem umocněno to, že není úniku. Tohle je na snímku nejsilnější. Ale prostě je to jen opakování toho, co již jednou natočil. A s novou verzí tomu prostě nic navíc nepřidal. Jen ji dostal i za oceán širšímu publiku.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (mučení, survival)


Přidat komentář