Furîzu mî (2000)

80%
Dobrovolně se rozhodně zmrazit nenechali.

Furîzu mî

Japonsko, 2000, 101 minut

 

Režie: Takashi Ishii

Scénář: Takashi Ishii

Hrají:

Harumi Inoue (Chihiro)

Shingo Tsurumi (Kojima)

Kazuki Kitamura (Hirokawa)

Shunsuke Matsuoka (Nogami)

 

Když se řekne Japonsko, tak si představíte i různé podivnosti a úchylky. Přiznám se, že při pohledu na jméno filmu – tedy to anglické, i když on i ten japonský název je použitím anglických slov „Freeze Me“, tedy „Zmraz mě“ – jsem si myslel, že to bude nějaká úchylka, která se vztahuje k tomu, že někteří lidé mají rádi, když jsou zmraženi a prožívají přitom nepopsatelné pocity extáze.

 Zajímavý záběr.

V tomhle směru snímek překvapil a já jsem rozhodně dostal něco trochu jiného, ale něco, co je pořád v souladu s tím, jaká je poetika japonských filmů. Nebudu tvrdit, že smrt je v nich přímo adorována, ale přesto se jedná o velmi zásadní prvek jejich kultury, na který se velmi často odkazuje a který je prezentován navíc velmi drsným způsobem, tedy silně explicitně. To se projevilo i ve snímku „Furîzu mî“.

 Osud k ní nebyl laskavý.

Chihiro (Harumi Inoue) je na první pohled celkem obyčejná dívka, která se má vdávat a kterou čeká zářná budoucnost po boku milovaného. Jenže jednoho dne jí přepadne mladík. Prostě se jí vetře do života. A jak si Chihiro velmi rychle uvědomuje, ona ho zná. S tímhle mladíkem a s ještě dvěma jeho kumpány už se totiž setkala. Setkala se s nimi, když ji znásilnili a natočili si to před rokem na video.

 Jako maso vyndám dnes?

Mladík se chová hrubě a prostě se Chihiro vecpe do bytu. Ona ho nechá, ale prostě nemůže dopustit, aby se opakovalo to, co se jí stalo už v minulosti. A tak to nakonec skončí tím, že chlapíka sejme a ten umírá. Aby se ho Chihiro zbavila, směřuje jeho tělo do mrazáku. A odtud už je celkem jasné, kde se vlastně vzal název filmu a kdo vlastně bude ve snímku mrznout. Tedy nikoli oběť, ale násilníci.

 Třeba tohle.

Snímek „Furîzu mî“ mě ve velmi dobrém smyslu překvapil ve chvíli, kdy jsem zjistil, že je parádně komorní. Je zde velmi málo herců, kteří mají skutečně nějakou zásadní roli, což tomu dodává skvělou temnou atmosféru, stejně jako modrá barva, do které je celý film oděný. Je neskutečně chladný, což tomu skvěle sedí. Tohle je film, který vám bude nahánět husí kůži od začátku do konce.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář