Furankenshutain tai chitei kaiju Baragon (1965)

75%
Japonci v roce 1965 představili svou vlastní verzi Frankensteinova monstra.

Furankenshutain tai chitei kaiju Baragon

Japonsko, 1965, 90 minut

 

Režie: Ishirô Honda

Scénář: Reuben Bercovitch, Takeshi Kimura a Jerry Sohl podle románu Mary Shelley

Hrají:

Tadao Takashima (Dr. Yuzo Kawaji)

Nick Adams (Dr. James Bowen)

Kumi Mizuno (Dr. Sueko Togami)

Yoshio Tsuchiya (Mr. Kawai)

 

Když si přečtete mezinárodní název snímku – „Frankenstein Conquers the World“ – možná si ani nebudete myslet, že se jedná o japonský kaiju film. Přece jen, co by v tom Japonsku dělal Frankenstein, respektive jeho monstrum. Jenže film je uváděn také jako „Frankenstein vs. Baragon“ a to už dává tušit, že to Japonsko je hodně pravděpodobné. Nemluvě pak o japonském názvu uvedeném v titulku článku. Japonský titul by se dal přeložit jako „Frankenstein versus podzemní monstrum Baragon“.

 Další z šílených doktorů.

Do japonského filmu se nám skutečně dostává klasické monstrum anglické literatury. Hned v úvodu máme vědce v době druhé světové války, který navazuje na výzkum doktora Frankensteina. Jenže přišli nacisté a oznámili mu, že je s Hitlerem konec. A tak se vědec přesouvá do Japonska, kde ale bezpečí trvá jen do svržení jaderných hlavic, které mají efekt i na doktora a jeho monstrum. Přesouváme se ale velmi rychle o dalších patnáct let do budoucnosti, abychom mohli sledovat hlavní dějovou linku.

 To je ale pěkný chlapeček.

Skupina vědců objevuje mladého chlapce, který má trochu divnou strukturu lebky, ale jinak na něm na první pohled není nic až tak divného. Snad se jen projevuje trochu zaostale. Vědci ale postupně zjišťují, že je silně ovlivněn radiací a také jim dojde, že možná bude mít něco společného se starými experimenty. Chtějí chlapce testovat, což se mu nelíbí, ale problémem je i to, že chlapec začíná růst do obřích rozměrů.

 A teď na vás udělám baf!

Aby toho nebylo málo, tak ještě dojde k zemětřesení, kdy z puklé země vylézá monstrum Baragon. Celkově je tak snímek velmi originální, i když tedy používá klasické monstrum. Originalita je v pojetí děje a v tom, že je zde opravdu snaha nenudit a nabídnout nějakou akci, nějaký vývoj příběhu. Sem tam je to sice mírně stagnující, ale aspoň to má trochu nečekané zvraty. Film by se bez Baragona obešel, ale takhle je to zajímavější a ve finále může být pořádný souboj.

Trochu to vypadá, jako kdyby tancovali. 

Pokud jsem říkal, že studio Toho na triky místy trochu kašlalo a šlo nejsnazší cestou, tak snímek „Furankenshutain tai chitei kaiju Baragon“ je toho jen potvrzením, ale na druhou stranu ne úplným. I zde najdete scény, které jsou trikové úchvatné, hlavně díky použití zadní projekce. Baragon není nijak skvělé monstrum a to, jak bojuje s Frankensteinem, není nic úchvatného, hlavně proto, že na těch zadních vypadá divně, ale stále u mě převládají pozitivní dojmy z originálního příběhu, který mě dostal.

 

Hodnocení: 75 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář