Grave Encounters - recenze podruhé (2011)

55%
"Grave Encounters" prostě patří k těm lepším found footage, i když ani tak to není snímek moc objevný.

Grave Encounters

Kanada, 2011, 92 minut

 

Režie: The Vicious Brothers

Scénář: The Vicious Brothers

Hrají:

Ben Wilkinson (Jerry Hartfield)

Sean Rogerson (Lance Preston)

Ashleigh Gryzko (Sasha Parker)

Merwin Mondesir (T. C. Gibson)

 

Když jsem viděl trailer na snímek – už je to nějaký čas – měl jsem pocit, že se o tom dost mluví a že je to docela zajímavý film. Jenže už před těmi třemi lety jsem found footage snímků měl plné zuby a nijak jsem po dalším kousku netoužil. Čas ubíhá a já mám foud footage hororů pořád plné zuby, protože nejsou schopné přinést cokoli jiného, ale snímek „Grave Encounters“ se ke mně dostal, a tak konečně nadešel čas se tomuto reality show hororu podívat na zoubek.

 Jdeme na to, lidi.

Reality show je v hororu v posledních dejme tomu čtyřech letech velmi oblíbená, protože je to něco, co navazuje na „Záhadu Blair Witch“, ale navíc ještě o něco více přidává na uvěřitelnosti, a to hlavně proto, že v dnešní době internetu jsou podobné hororové show celkem standardní. Může je natáčet téměř každý a pravidelně zveřejňovat na svém YouTube kanálu nebo někde jinde. Chce to jen kameru. Proč tedy nenatočit něco, co bude z tohoto formátu vycházet a bude se tvářit uvěřitelně? Třeba na to diváci skočí a zase utratí svoje peníze.

 A tak jsem zůstal sám.

Formát je skutečně jednoduchý a jasně daný. V tomhle případě navíc nechybí úvod s producentem, který nám říká, že tohle se stalo a že to je nesestříhaný materiál, který byl pořízen jakousi skupinou filmařů, které se očividně něco zlého přihodilo. Tahle skupina šla natáčet do sanatoria – kam jinam, že? – kde by mohli být nějací ti duchové. Všechno je sranda – haha – dokud se nestane něco podivného.

 Někdo zapomněl vymést pavučiny.

Jak vidíte, jedná se o snímek, který celkově není nijak originální, hlavně i proto, že se po něm natáčely další, jež byly v podstatě na jedno brdo. Žádná invence v tomhle není. Jediné, na co čekáte, je to, zda vás snímek dokáže vyděsit. A nutno říct, že oproti jiným snímkům má „Grave Encounters“ přece jen jednu výhodu. Jsou zde scény, kde opravdu něco vidíte, a nejedná se jen o šmouhy rychlé kamery, která zrovna spadla na zem, nebo s ní někdo zakopnul při útěku, apod.

 A někdo nezavřel okno.

Dvojice, která je známá jako The Vicious Brothers (nikoli sourozenci Colin Minihan a Stuart Ortiz), se uvedla celkem dobře v tom smyslu, že odvedli docela dobrou práci. Troufli si i na pokračování filmu a já jsem zvědavý, jestli dokázali přijít s něčím novým. Celkem o tom pochybuji. Zajímavější pak asi bude jejich novinka Extraterrestrial. „Grave Encounters“ jsou v současnosti v podstatě standardem found footage/reality show žánru. To nic nemění na tom, že ani tak to není žádný zázrak.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy


Přidat komentář