Gamera daikaiju kuchu kessen (1995)

60%
Gamera se v 90. letech vrátila, aby si trochu zvedla reputaci.

Gamera daikaiju kuchu kessen

Japonsko, 1995, 96 minut

 

Režie: Shûsuke Kaneko

Scénář: Matt Greenfield, Kazunori Itô a James Shanks

Hrají:

Tsuyoshi Ihara (Yoshinari Yonemori)

Akira Onodera (Naoya Kusangi)

Shinobu Nakayama (Mayumi Nagamine)

Ayako Fujitani (Asagi Kusanagi)

 

Píše se rok 1995 a studio Daiei je tak nějak vzkříšeno, znovu se používá jeho název a je možné se vrátit k právům, která mělo k dispozici před lety. Film s Gamerou z roku 1980 byl poplatný spíše tomu, že se nástupnické studio snažilo vydělat na tom, co ještě zbylo, ale Daiei se tentokrát rozhodlo, že se vrátí k základům, a to hned v několik směrech, nikoli jen proto, že se celá série „Gamera“ restartovala.

 Gamera je zpět!

Kromě toho, že došlo k restartu celé série, aby byla vytvořena nová trilogie, film se vrací ke kořenům nejen série samotné, ale vlastně celého žánru kaiju. Redefinuje se postava Gamery, ale především se redefinuje žánr, v kterém je film natáčen. Tohle už nejsou rodinné filmy pro děti, tohle jsou zase filmy, které jsou natáčené pro dospělé publikum. A na první pohled je jasné, že to sérii hodně prospělo.

 Na střílení nemají ani pomyšlení.

Jasně, pořád je to béčko, ale tak nějak se na to lépe kouká, je to pokrok oproti opakujícím se příběhům s dětmi, a hlavně zde nejsou žádní podivní mimozemšťané, kteří by z celého filmu dělali kabaret, a vlastně pořádnou frašku. Zase tu máme vědce, zase tu máme armádu, no a samozřejmě také pořádné monstrum, kterému se bude Gamera moc postavit. Aby to provázání s minulostí bylo ještě hlubší, tím nepřítelem je Gyaosu (Gaos), který s Gamerou bojoval již v roce 1967.

 Gyaosu je taky zpět!

Dochází tedy k tomu, že se probouzí prehistorické monstrum Gyaosu, které dlouho hibernovalo, ale lidská činnost ho vrátila mezi živé. A samozřejmě, že je to monstrum, které chce ničit. A pak se ještě objevuje Gamera a lidé neví, jestli je na jejich straně, jsou zděšení. A tak nedochází jen k tomu, že spolu monstra bojují, ale s monstry bojují i lidé. Díky tomu je to celkově akčnější a zajímavější. Navíc se to odehrává i ve městě, je zde snaha o dobré triky a poměrně velkolepé provedení.

 Na souboj musí dojít!

Jasně, trikově je to pořád místy dost nejisté a volí se nejjednodušší možný způsob, ale všechny scény jsou zde nové. A co si budeme povídat, to je v sérii celkem pokrok. Není to převratný film, ale snaží se o to, aby v rámci žánru přinesl divákovi přesně to, co očekává. Monstra zde jsou, souboje také, k tomu jsou ještě přidány výbuchy, takže za mě v rámci série rozhodně pěkný pokrok.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář