Gamera tai Daimaju Jaiga (1970)

70%
Gamera a děti versus další bestie, tentokrát trochu dinosauří.

Gamera tai Daimaju Jaiga

Japonsko, 1970, 83 minut

 

Režie: Noriaki Yuasa

Scénář: Niisan Takahashi

Hrají:

Tsutomu Takakuwa (Hiroshi)

Kelly Varis (Tommy Williams)

Katherine Murphy (Susan Williams)

Kon Ohmura (Otec)

 

Hned úvodní znělka vám dá jasně vědět, že si série „Gamera“ jde pořád svou vlastní cestou. Tohle je nadále série, která má být směřována především na děti a jim se plně věnuje. Takže opět počítejte s dětským hrdinou. Ale podobně jako v případě jiných kaiju filmů ze studia Toho i Daiei, jde vždycky hlavně o to, jak se podaří provést souboje a celkově trikovou stránku filmu.

 Jaiga to neunese.

Příběh není zase nijak komplikovaný, což je věta, kterou mohu použít v podstatě v případě každého kaiju filmu. Nebo alespoň v případě většiny z nich. „Gamera tai Daimaju Jaiga“ se zaměřuje na to, že je zde jedna socha monstra, která hodně připomíná triceratopse. Právě tahle socha je určená k tomu, aby byla vystavena na EXPO 1970. Jenže socha tak nějak nepřekvapivě ožije.

 Osobní taxislužba.

Tato socha je monstrem, které je označováno jako Jaiga, tedy v anglickém přepisu japonského názvu, anebo se jedná o potvoru, které se říká také Jiger. Jak bylo výše popsáno, jedná se o monstrum, které má taky tři rohy a tak nějak celkově tvar těla triceratopse. Přece jen má ale svoje specifika, kdy to hlavní je v tom, že jeho ocas je mírně škorpióní. Ale nemá jen jeden bodec, ale jakési biologické zařízení, které může bodců vystřelovat více.

 A zase ty děti.

Ty souboje jsou celkem povedené a musím říct, že díky nim mě Gamera pro jednou zase docela bavila. Tohle není až tak časté, protože ta série není dobrá. Ale díky dvěma monstrům, která jsou celkem zajímavá, to funguje. Navíc je tu strašně moc vidět, jak Gamera trpí a jak není jednoduché, aby svého protivníka porazila. To se nakonec i daří, ale bodci skutečně trpí a má co dělat, aby přežila.

 Tohle musí bolet.

Co musím vyzdvihnout, tak to je pro mě triková stránka. Ta se mi líbila nesmírně. I když jsou ty triky přece jen jednodušší a není to nejlepší kvalita, ty miniatury jsou až moc zjednodušené, tak mě to prostě zase jednou okouzlilo, snad i proto, že trikové scény zabírají celkem dost času celého filmu. Proto dávám Gameře trochu vyšší hodnocení, i když většina filmů série v konkurenci kaiju filmů neuspěje.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, béčka, děti)


Přidat komentář