Ganheddo (1989)

70%
Od kaiju filmů k temnému a robotickému světu blízké budoucnosti.

Ganheddo

Japonsko, 1989, 100 minut

 

Režie: Masato Harada

Scénář: Jim Bannon a Masato Harada

Hrají:

Masahiro Takashima (Brooklyn)

James Brewster (Barabbas)

Aya Enjôji (Babe)

Kaori Mizushima (Eleven)

 

Tentokrát se naprosto oprostíme od klasických kaiju monster a podíváme se na trochu jinou japonskou tvorbu, která se především v 80 a 90. letech začala prosazovat a pro kterou se Japonsko stalo skutečně domovinou. Jedná se o sci-fi budoucnost, hardcore sci-fi, které je akční, ale které zároveň prezentuje zajímavé vize toho, jak se společnost na Zemi vyvinula a jak se vyvinula technologie. Navzájem se totiž velmi ovlivňují.

 Jako sci-fi je to paráda.

Svět se změnil, velmi, protože došlo k tomu, že superpočítač převzal vládu. No jo, ono to vypadá, že by se mohlo jednat o „Terminátora“, ale jsou zde jen společné prvky, rozhodně se nejedná o kopii. Do filmu totiž vstupujeme ve chvíli, kdy se zdá, že laboratoř, kde počítač fungoval, byla zničena. Vzhledem k tomu, že se laboratoř nějakou dobu neozývá a je pravděpodobně pustá, rozhodne se skupina zlodějů a vykradačů, že je to přesně to místo, kde budou mít nejnovější úlovek.

 Pořádně úderný tým.

I když je elektronika pořád důležitá, tihle sběrači se zajímají o plasty a další materiály, které mají v budoucnosti skutečnou hodnotu. Jenže ono se něco zajímá o ně a posádka postupně umírá. Musejí se setkat s těmi, co v rozvalinách laboratoře přežili, a právě s nimi svést souboj o život, kdy nepřítelem je ale někdo třetí, kdo se v ruinách nachází. Takže vlastně survival v hypermoderních technologických ruinách.

 Krásná japonská ujetost.

Právě to prostředí je naprosto dokonalé, a když se budete na snímek „Ganheddo“ (v angličtině uváděno jako „Gunhed“) dívat, uvědomíte si, jaké filmy měli Wachowští nakoukané, když točili „Matrix“. Některé scény a záběry na ruiny technologického komplexu jako kdyby skutečně vypadly z „Matrixu“. Anebo vlastně naopak. Vizuálně krásně, depresivní a silné. Že se v tom odehrává celkem normální survival, to už je věc druhá.

 Výborné jednoduché triky.

Dějově je snímek moc průhledný a jednoznačný. Tah na bránu je prostě jasný – bude se pobíhat v kulisách technologické laboratoře a bude se doufat, že je to dostatečně zajímavé. A mně to dostatečně zajímavé přijde. Bavil jsem se, protože jsem dostal akční film, který se nechce přetvařovat, ale který má dostatečně úchvatné prostředí, aby vás jím strhnul. Originalita námětu nijak skvělá není, ale mně to v tomhle případě prostě nevadilo.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář