Ze záhrobí (1974)

80%
Čtyři povedené povídky od studia Amicus.

Ze záhrobí

From Beyond the Grave

Velká Británie, USA, 1974, 97 minut

 

Režie: Kevin Connor

Scénář: R. Chetwynd-Hayes, Raymond Christodoulou a Robin Clarke

Hrají:

Ian Bannen (Christopher Lowe)

Ian Carmichael (Reginald Warren)

Peter Cushing (The Proprietor)

Donald Pleasence (Jim Underwood)

 

Zase tolik dobrých povídkových hororových filmů není, a tak je člověk rád, když na nějaký povedený narazí. Studio Amicus v tomhle ohledu mělo docela formu a libovalo si v tom, že povídkové horory natáčelo. Systém byl většinou celkem jednotný – rámcový příběh a do něho zasadit plus mínus čtyři povídky. Nejinak je tomu i v případě snímku „Ze záhrobí“, kde se hlavní role v rámcovém příběhu ujal Peter Cushing.

 Co si u něj koupíte?

Peter Cushing nehraje jen v rámcovém příběhu, ale prostupuje vlastně do všech povídek, neboť pracuje ve starožitnictví, kde má na starosti nejen staré předměty, ale vlastně i samotné zákazníky. Protože pokud do tohoto starožitnictví vstoupíte a máte nečestné úmysly, prostě chcete provést něco špatného, tak se to na vás nějakým způsobem podepíše a váš osud nebude moc pěkný.

 On asi neměl kupovat raději nic.

Ve všech čtyřech povídkách tak dochází k tomu, že se postavy musejí do starožitnictví, aby si zde něco koupili. Ať už je to v prvním případě muž, který si koupí zrcadlo, dále muž, který si chce pořídit vojenskou medaili, aby ze sebe udělal někoho, kým není, muž, který touží po jedné krabičce, anebo nakonec muž, jenž si pořídí jedny staré dveře za nižší cenu. Těch mužů je tu nějak moc.

 Zajímavá postava.

Příběhy jsou popravdě dobré a nehraje se nutně jen na temnou atmosféru, ale do příběhů více prostupuje šílenství a také násilí. V tomhle ohledu je dobý i poslední příběh, tedy vlastně vyvrcholení rámcového příběhu, kdy Peter Cushing se z dědečkovského mění na démonického, i když tohle se bez krve obejde. Celkově zde krve moc není, ale to neznamená, že by to nebylo drsné. Třeba hned první příběh celkem je. Ale nejlepší je pro mě poslední samostatná povídka, která má zajímavou a originální pointu.

 Prodával jen sirky a tkaničky.

„Ze záhrobí“ je velmi povedenou sbírkou povídek, kde se představují dobří herci, bohužel už tolik ne herečky. Jako kdyby byl horor výsadou jen mužskou. To je trochu škoda, ale nic to nemění na tom, že tady jsem si užíval atmosféru, pojetí, které se spíše kloní k násilnému hororu, ale také zajímavé scénáře, které nejsou úplně očekávané, a rozhodně se o nich dá říct, že nenudí.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář