Gappa (1967)

30%
Gappa je jedno z mnoha monster, která se v 60. letech objevila na japonské kaiju scéně.

Gappa

Daikyojû Gappa

USA, Japonsko, 1967, 90 minut

 

Režie: Haruyasu Noguchi

Scénář: Ryûzô Nakanishi a Gan Yamazaki

Hrají:

Tamio Kawaji (Hiroshi Kurosaki)

Yôko Yamamoto (Itoko Koyanagi)

Yuji Okada (Daize Tonooka)

Kôji Wada (Mashida)

 

Společnost Nikkatsu není v oblasti kaiju příliš známou, hlavně proto, že natočila pouze jediný film, který chci právě dnes představit. Ten snímek se v Japonsku uvádí jako „Daikyojû Gappa“, zkráceně je možné se setkat pouze s titulem „Gappa“ a samozřejmě nechybí ani názvy pro mezinárodní distribuci, jako jsou „Monster from a Prehistoric Plane“ nebo „Gappa, the Triphibian Monster“.

 Tady vám představuji svůj skvělý nápad!

Přijít v kaiju s něčím novým, bylo celkem náročné, proto se ukázalo mnohem jednodušším kopírovat to, co již bylo natočeno. Nový hráč mezi kaiju filmy se tak vlastně pokusil pouze trochu variovat monstrum, titulní Gappa, ale pokud se jedná o příběh, je to primárně odvozenina „King Konga“ a nechybí samozřejmě i něco z „Gojiry“ – to hlavně v oblasti destrukce, která scénami skutečně připomíná japonský průkopnický film.

 Náčelník zná pravdu.

Příběh začíná tím, že bohatý podnikatel má plány na to, aby vytvořil skvělý, zábavní park, kde budou i zvířata. Právě proto se skupina vědců a zoologů vydává na ostrov, kde chtějí nějaká ta zajímavá zvířata pochytat. Jenže to ještě neví, že na ostrově žije něco, čemu místní říkají Gappa. Výzkumníci ani netuší, co za monstrum se zde ukrývá a jaké ničení může spustit, pokud se naštve.

 Gappa žije!

A samozřejmě, že se Gappa naštve. Když jsme u toho titulního monstra, tak se vlastně nejedná o nic jiného, než prehistorického, létajícího ještěra, který samozřejmě většinu filmu pouze chodí, čemuž je uzpůsoben i design masky, v níž je očividně navlečen nějaký člověk. Tím neustálým chozením je Gappa nudná a až moc se začíná podobat svému legendárnímu předchůdci ze snímku „Gojira“.

 Monster začíná být hodně.

Studio Nikkatsu prostě udělalo to, co se ve filmu děje normálně. Je něco oblíbeného, tak natočím něco podobného a třeba na tom také trochu trhnu. Kaiju snímek „Gappa“ se však rozhodně nestal něčím, čím by studio oslnilo, a tak zůstalo u toho, že kaiju bylo primárně ponecháno studiu Toho a případně Daiei. Bohužel ani samotné monstrum příliš nevyniká mezi tím, co bylo v 60. letech vytvořeno.

 

Hodnocení: 30 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář