Gargoyles (1972)

60%
Tohle není tak špatné, jak to zní.

Gargoyles

USA, 1972, 74 minut

 

Režie: Bill Norton

Scénář: Steven Karpf a Elinor Karpf

Hrají:

Cornel Wilde (Dr. Mercer Boley)

Jennifer Salt (Diana Boley)

Grayson Hall (Mrs. Parks)

Bernie Casey (Gargoyle)

 

Snímek „Gargoyles“ je takovým lehce zapadlým, lehce zapomenutým kouskem, který ale vůbec není tak špatný, aby se o něm nemluvilo, aby se na něj jen prášilo. Jasně zápletka není vyloženě geniální, ale její provedení je dostatečně dobré na to, abyste si film užili, minimálně proto, že máte rádi, když jsou monstra ve filmu skutečně dobře namaskována a dobře se na ně kouká. To v případě filmu „Gargoyles“ platí.

 Takový našeptávač.

Snímek začíná u doktora Boyla (Cornel Wilde), který je antropologem a zajímá se o různé démonické sošky a rozhodně nepohrdne tím, když je pozván do pouštního muzea, kde by mohli mít kostru, která rozhodně není tradiční. Na cestu se s ním vydává jeho dcera Diana (Jennifer Salt) a mají s sebou odhodlání a naději, že objeví něco, co by doktora mohlo posunout v jeho výzkumu.

 Pěkná křídla.

Jasně, že toho objeví mnohem víc. Vlastně je kolem toho celá mytologie. Padlý anděl – asi všichni dobře známe jeho jméno, ale pro jistotu, je to Lucifer – chtěl vybudovat vlastní armádu, ale byl poražen a se zlou se potázal. Jenže to ho rozhodně nepřivedlo k tomu, aby se na všechno vykašlal. A tak každých 600 let znovu buduje svou armádu. Asi je jasné, že to bude armáda gargoylů.

 Vypadá jako veselá kopa.

Gargoyle je takový pěkná létající potvora, kterou většinou vidíte jako chrlič na střeše budovy. Mimochodem, slovo gargoyle znamená chrlič. Tvůrcům se podařilo vytvořit natolik dobré latexové masky, že v nich navlečení lidé vypadají dobře a dostatečně dobře zahráli děsivá monstra, která mají chrliči představovat. V tomhle ohledu film funguje velmi dobře a je řemeslně povedený.

 Je jich celá kopa.

I když jsou gargoylové docela dobrými monstry, snímek má spíše klasický vývoj a nedá se čekat, že by zde bylo něco, co by vás mohlo vyloženě překvapit. Ale díky tomu, jak je s malým rozpočtem horor „Gargoyles“ natočen, se mi prostě líbil a chci mu dát vyšší než jen průměrné hodnocení. Trochu zapadlý kousek, ale snad ne natolik, aby se na něj úplně zapomnělo.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář