The Nanny (1965)

70%
"The Nanny" není úplně klasickým filmem studia Hammer, ale do dnešního trendu, který byl pro hammerské horory zvolen, by zapadl dokonale.

 

The Nanny

Velká Británie, 1965, 91 minut

 

Režie: Seth Holt

Scénář: Jimmy Sangster podle románu Marryam Modell

Hrají:

Bette Davis (Nanny)

Wendy Craig (Virginia Fane)

Jill Bennett (Pen)

James Villiers  (Bill Fane)

 

Původně jsem si myslel, že „The Nanny“ je americkým filmem, což by klidně mohla být i pravda, ale skutečnost, že se v úvodu objevily odkazy na studio Hammer, mi jasně dala najevo, že tenhle film bude z britské provenience. Navíc jsem si říkal, že by film mohl být zajímavý i proto, že v něm hraje Bette Davis. Musím říct, že mě nezklamala. Tahle herečka je prostě klasika. Je to legenda, která si naprosto zasloužila své dva Oscary. Za „The Nanny“ nominovaná nebyla, ale přesto odvedla dobrý výkon.

Tahle chůva je doslova poklad.

Snímek mate tělem a mate docela dobře. Nejprve se zaměřuje na postavu malého chlapce, v kterém poznáváme podobný běs, kterým byl Damien ve filmu „Přichází Satan“. Ten kluk je vážně příšera a nikomu bych ho nepřál doma. Rozhodně by byl příčinou toho, proč by rodina měla problémy, člověk by se nemohl divit, že matka je z toho na prášky a otec raději odjede na služební cestu, než aby zůstával doma.

Je starostlivá a navíc skvělá cukrářka.

Chlapec dělá problémy a i jinak poměrně klidná žena, kterou Nanny rozhodně na první pohled je, toho začíná mít dost. Ale snaží se. V rodině totiž došlo k neštěstí, které bylo příčinou toho, proč není chlapec v rodině právě oblíbený, proč se matka složila a proč zde obecně vládne velké napětí. Zdá se ale, že chůva se dokáže o všechno postarat. O nemocnou paní, o nezbedného chlapce. Je tou z žen, které dokážou vést rodinu, nikdy by o sobě neřekla, že to nedokáže.

Postará se nejen o chlapce a jeho sestřičku.

Jenže co se tenkrát vlastně stalo? Jak to, že se malá dívka utopila? Kdo její smrt způsobil? Začínají vyvstávat otazníky a snímek je možná jiný, než se na první pohled zdá. Na tomhle film trochu trpí a je to jednoznačně obsazením, protože Bette Davis byla od chvíle, co natočila „Co se vlastně stalo s Baby Jane?“ zaškatulkovaná, a tak bylo již od začátku jasné, jak to s její postavou vlastně bude. Jinak to ani dopadnout nemohlo a divák nakonec dostane přesně to, co očekával.

Ale i o jejich matku.

„The Nanny“ je filmem, který zase tolik nepřekvapí, ale to mu nic neubírá na tom, že má dobře vystavěné zvraty, skvěle zvládnuté postavy a skoro bych řekl, že je to hammerovský nadprůměr. Bette Davis je skvělá, ale nestrhává na sebe zbytečně pozornost, film se nesnaží o sociální kritiku, ale je přesně tím, čím je. Snad jen náznaky toho, jak jsou paničky ze střední vrstvy neschopné starat se o děti, by se zde našly. Celkově dobrá stopáž, film hezky uteče a divák má celkem dobrý zážitek. Velké běsnění se ale čekat nesmí.

 

Hodnocení: 70%

Hororové filmy (mučení, vrazi, děti)


Přidat komentář