Geung see (2013)

50%
Vizuálně zajímavý film, který rozhodně nesedne každému.

Geung see

Hong Kong, 2013, 103 minut

 

Režie: Juno Mak

Scénář: Lai-Yin Leung a Philip Yung

Hrají:

Anthony Chan (Yau)

Siu-Ho Chin (Chin Siu-Ho)

Fat Chung (Gau)

 

Hongkongský snímek, který se toho snaží říct víc obrazem než vyprávěním jako takovým, což je rozhodně prvek, který mu bude vytýkán. A je mu vytýkán. Stejně jako skutečnost, že ta obrazová část je hodně poplatná současným technologiím a v podstatě zde klasický trik neuvidíte. Všechno je to v CGI, ale mně se to – z nějakého nepochopitelného důvodu – prostě zamlouvalo.

Že by došlo i na souboje?

Chin je herec, který má nejlepší roky za sebou, a to nikoli v rámci svého povolání, ale v rámci svého života celkově. S ženou už nežije, svoje dítě nemůže vídat. Nic se mu nedaří, všechno je špatně. A nic vlastně ani pořádně nemá. Jen trochu toho oblečení. Tohle je stav, v němž už člověk přemýšlí o tom, že sebevražda je docela schůdné východisko. Anebo už je rozhodnut. Jenže to by se Chin nesměl objevit v pokoji 2442.

Chlapec s bílými vlasy.

Tenhle pokoj je k sebevraždě dokonale vhodný, protože to je jakási děsivá komnata, kde straší duchové, kteří ani nechtějí nic jiného než to, aby se Chin zabil. A chtějí sledovat, jak sám sebe pověsí. Jsou to pěkně hnusní duchové, ale Chin jim vychází vstříc. Není moc těžké ho ovládnout. A tak visí a před zrakem, možná spíš vnitřním, mu defilují předsmrtné obrazy. Když tu náhle...

Děsivá dvojčata.

Chin je zachráněn taoistickým mnichem a v domě nachází možné vykoupení v podobě ženy a jejího bělovlasého chlapce. Jenže tenhle dům je skutečně velmi specifický a nejsou jen dobří mnichové, jsou i ti zlí. Takoví, kteří chtějí oživovat mrtvá těla a celkově si zahrávat s hodně temnou magií. Děj snímku „Geung see“ (uváděný také jako „Rigor Mortis“) není geniální, ale pro potřeby filmu stačí.

Že by mlíko?

Hongkongský snímek „Geung see“ je jednoznačně na vizuální stránce, a ta – ač je digitální a je to hodně poznat – se mi prostě zamlouvala. Tohle je vizuál, který je nápaditý, je děsivý, má fantazii. Jasně, mohl tu být lepší nosný příběh, mohla tu být lepší počítačová grafika, ještě dokonalejší, ještě realističtější, ale i tak je to vizuálně zajímavé dílo, které mě osobně bavilo sledovat.

 

Hodnocení: 50 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář