Ghostwatch (1992)

80%
Televizní pořad o duších, který pozná skutečné paranormální jevy.

Ghostwatch

Velká Británie, 1992, 91 minut

 

Režie: Lesley Manning

Scénář: Stephen Volk

Hrají:

Michael Parkinson

Sarah Greene

Mike Smith

Craig Charles

 

Když jsem byl požádán – že zní lépe, když jste o něco požádáni, než když to děláte sami? Člověk si připadá důležitější – abych se podíval na nějaké found footage a mockumentary filmy a napsal o nich krátký článek, záměrně jsem si vybral kousky, které neznám a které bych tak pro sebe a případně i pro někoho jiného mohl objevit. Snímek „Ghostwatch“ mě zaujal hned na první pohled.

 Tým vašeho oblíbeného pořadu.

„Ghostwatch“ je název pořadu, který se zabývá paranormálními jevy. Je to pořad, který běž v televizi, má vlastního moderátora a je poměrně oblíbený. Jsou zde specialisté, kteří komentují různé jevy, jsou zde reportéři v terénu. Lidé mohou volat svoje zkušenosti na linku, která je neustále přeplněna. Prostě všechno je dokonale připraveno. A pořad je ve filmu skutečně prezentován jako zavedený, i když se jedná pouze o pořad vytvořený jen pro tento film.

 A začínáme!

Je jasné, o co tady šlo. Pokusit se o to, aby měl divák maximální pocit, že se skutečně dívá na speciální televizní show, která se zaměřuje na paranormální jevy. A tohle se skutečně povedlo! Jsou používány všechny prvky, které jsou pro televizi typické, jsou zde živé prostřihy, komentáře, debaty, prostě všechno. A přitom sledujeme kamerou dění v jednom domě, které je spojeno s rodinou, jež je podle všeho pronásledována čímsi nadpřirozeným. Nejspíš tedy duchem.

 No jo, je to Lister!

I když jsem si nemyslel, že by to na mě mohlo fungovat, tak to překvapivě zafungovalo a já jsem se nesmírně bavil tím, co sleduji. Britům se podařilo udělat skutečně uvěřitelný mockumentary film, který má skvělou gradaci a výborné finále, které jde možná do ztracena, ale tu atmosféru jen podtrhne. Promyšlené od začátku do konce, není to zbytečně vyhrocené, pro diváka skvěle nahrané.

 Tady už to začíná být divné.

Jak nemám mockumentary rád, protože se ho většinou zhostí neumětelové, tak v případě „Ghostwatch“ jsem velmi spokojený. Tohle je snímek, který mě bavil, který je svou stylizací maximálně dotažen k tomu, aby skutečně zastupoval něco, co by mohlo být bráno jako reálné. Navíc byly zvoleni i dobří herci, kdy fanoušky „Červeného trpaslíka“ může potěšit přítomnost Craiga Charlese.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář