Ghoul (2015)

40%
Found footage v česko-ukrajinské koprodukci pod vedením Petra Jákla.

Ghoul

ČR, Ukrajina, 2015, 86 minut

 

Režie: Petr Jákl

Scénář: Petr Jákl a Petr Bok

Hrají:

Jennifer Armour (Jenny)

Alina Golovlyova (Katarina)

Jeremy Isabella (Ethan)

Paul S. Tracey (Ryan)

 

Tak jsem se konečně dostal k tomuhle „českému“ hororu, který sice točil český štáb v čele s Petrem Jáklem na základě jeho scénáře, který napsal spolu s Petrem Bokem, ale herci jsou zahraniční, část peněz také a natáčelo se primárně na Ukrajině, kam je příběh také zasazen. A ano, i když je to found footage, tak je to rozhodně snímek, který se snaží něco sdělit. Ve svém průběhu ale nijak nepřekvapí.

 Stará paní odhalí tajemství?

Skupina mladých filmařů – jak jinak, že, na staré filmaře by nikdo nechtěl koukat – si to nasměřuje na Ukrajinu, aby zde natočili zajímavý dokument o tom, že v oblasti se v minulosti odehrál hladomor, který donutil lidi zajít dokonce až tak daleko, že jedli maso svých druhů, kteří zesnuli. No, anebo ani tak moc umřít nemuseli. Filmaři by měli mít k ruce místní, kteří možná ještě něco pamatují, ale hlavně jedno z lidí, kteří byli z kanibalismu obviněni,

 Nic moc není vidět.

Štáb se se svým ruským průvodcem, který se jim hodně prodraží, a s překladatelkou dostane na jeden starý statek, kde mělo k nějakému tomu pojídání svých bližních dojít. Shodou okolností – no a prostě tím, že se na ně chystá něco hnusného – musí na statku strávit nejednu noc. Samozřejmě, že u toho budou mít rozklepanou kameru a samozřejmě, že většinu času nic neuvidíte.

 Nic moc není vidět.

Petr Jákl šel jednoduchou cestou found footage a rozhodl se, že to, co tomu přidá, je trocha té profesionality, která je z filmu přece jen cítit, no a pak také snaha ještě prezentovat něco, co je skutečné, v tomhle případě kanibalismus a také případ sériového vraha Andreje Čikatila, který je jednou z nejděsivějších osobnostní z řady sériových vrahů všude po světě. Jenže u toho se bohužel končí a nic dalšího zajímavého nečekejte.

 Nic moc není vidět.

Tohle je pořád found footage a ve svém provedení jinak celkem klasické. Nebaví mě tyhle filmy a nepomůže tomu ani Jákl, ani česká koprodukce, ani skutečnost, že to má velmi dobrou vizuální stránku. Tenhle žánr už nemá moc co říct a zajímavé informace, které film „Ghoul“ předává, by bylo možné předat i v klasickém hororu, na který by samozřejmě nebylo tolik peněz.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, found footage)


Přidat komentář