Černá kočka (1981)

55%
Lucio Fulci nebyl jediným, kdo měl fascinaci pro kočky. Kromě Edgara Allana Poa to byl i Howard Phillips Lovecraft.

 

Černá kočka

Il Gatto nero

Itálie, 1981, 92 minut

 

Režie: Lucio Fulci

Scénář: Lucio Fulci a Biagio Proietti podle příběhu Edgara Allana Poea

Hrají:

Patrick Magee (Profesor Robert Miles)

Mimsy Farmer (Jill Trevers)

David Warbeck (Inspektor Gorley)

Al Cliver (Seržant Wilson)

 

Trochu jsem se zamýšlel nad tím, jestli mám Lucia Fulciho skutečně rád, anebo je pro mě jenom jedním autorem z mnoha. Když si vzpomenu na jeho film Zombi 2, nemohu přímo říct, že by mě uchvátil, ale rozhodně se jedná o snímek, který mě zaujal. Pak jsem se s jeho tvorbou seznámil více a zjistil jsem, že zas až tak moc výjimečný není a jsou zde autoři, kteří jsou přece jen zajímavější. Kromě Argenta, kterého asi budu ještě dlouho obhajovat, je to samozřejmě i takový Bava.

Tohle není černá kočka.

Co se však Fulcimu musí nechat, to je výběr zajímavých témat. Například Koncert hrůzy byl filmem se silnými životopisnými prvky, představoval přímo režiséra v hlavní roli sebe sama, kdy už má dost té krve a hnusu. Aspoň na první pohled. Fulci se nevyhýbal ani giallo žánru a natočil snímky jako Smrtící spona nebo Aenigma. Co však provází jeho tvorbu nejvíce, to je fascinace smrtí. „Černá kočka“, příběh Edgara Allana Poa, tak byl doslova živnou půdou pro Fulciho talent.

Co je zač tajemný dědek?

Smrt má mnoho podob a je možné se na ni dívat různými způsoby. Zajímavou otázkou, která nejspíš nikdy nebude vyřešena – což je teda pořádně frustrující –, je otázka posmrtného života. Co následuje po smrti? Je zde skutečně něco, anebo jenom naprostá prázdnota? Fulci podle všeho nepochybuje o tom, že zde něco po smrti ještě je. Možná je to katolickou výchovou, možná vlastními zkušenostmi, ale téměř v každém filmu má něco, co naznačuje, že posmrtný život opravdu existuje. Vždyť i zombie horory jsou vlastně horory o tom, že i po smrti něco následuje.

Špatný způsob, jak vystupovat z auta.

„Černá kočka“ vypráví příběh o tom, jak se na anglickém venkově najednou začínají objevovat mrtví lidé. Je jich nějak moc a jejich smrti jsou až překvapivě náhodné. Proč by někdo boural na rovné silnici, kde nebylo mokro? Řidič podle všeho neusnul. Proč by z lešení jen tak spadnu někdo, kdo se na něm pohybuje denně? Proč by se dva mladí uzavřeli v místnosti bez oken a zahodili klíč? Na rozdíl od vyšetřujících postav, divák ví, kdo ve skutečnosti vraždí. Ale je černá kočka skutečně tím, kdo vraždy způsobuje? Anebo je jenom poslem, avatarem?

Konečně! Tady je černá kočka.

„Černá kočka“ je dobrým filmem. Nevybočuje tolik z toho, co má Fulci zažité, jsou zde momenty, které jsou hodně prvoplánové, ale přesto vás až do konce udrží v napětí. Fulci je možná až trochu doslovný a nenechá prostor pro divákovu představivost, i když je pravda, že téma jako celek nemůže rozhodně obsáhnout. Přesto nám své myšlenky předkládá polopaticky, jako kdyby si chtěl být jistý, že divák bude horor chápat tak, jak on si přeje. Špatné efekty dojem srážejí ještě o trochu víc.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (béčka, zvířata, vrazi)


Přidat komentář