Girara no gyakushu: Toya-ko Samitto kikiippatsu (2008)

55%
Summit se musí postarat o pořádnou hrozbu.

Girara no gyakushû: Tôya-ko Samitto kikiippatsu

Japonsko, 2008, 98 minut

 

Režie: Minoru Kawasaki

Scénář: Masakazu Migita

Hrají:

Natsuki Katô

Kazuki Alex Kato

Kei Akazawa

Kon Arimura

 

Film je v mezinárodní distribuci uváděn jako „The Monster X Strikes Back: Attack the G8 Summit“, což je tak trochu překlad toho japonského názvu, i když ono monstrum X se v japonštině jmenuje Girara a do angličtiny je někdy přepisování jako Guilala, což je dáno tou japonskou neschopností vyslovit písmeno L. Trochu tu neschopnost nechápu, ale nějaký svůj důvod to asi mít bude.

 Parádní souboj.

Už ten samotný název snímku by mohl evokovat, že se bude jednat o příliš vážné béčko, anebo naopak o béčko, které se vydá komediální cestou. Asi nijak moc nepřekvapí, že se Japonci vydali spíše komediální cestou a rozhodli se, že tenhle kaiju film bude hlavně komedie. Nemyslím si, že to věci nutně prospělo, ale rozhodně jsou zde vtípky, které jsou docela zábavné. A dělat si srandu z politiků je v tomhle případě opravdu docela sranda.

 Hlavně koukejte nahoru!

Takže o co ve snímku jde? Jsme na summitu G8, tedy osmi nejmocnějších zemí světa. Ty se zde dohadují o blaminách, které nejsou moc důležité, když tu nastane něco neočekávaného. Z nebe se zřítí meteorit, z kterého se vyklube ono obávané monstrum. A konečně mají státníci co řešit. Musí se s krizí nějak vypořádat a vymyslet, jak se monstra zbavit. A jak se ukáže, není to jednoduchý úkol.

 Kaiju wrestling.

Státníci jsou parodiemi a karikaturami některých vlastností svých národů, což je na první pohled trochu samoúčelné, ale jak se ukazuje, pro potřeby kaiju komedie celkem dostačující. Jsou zde gagy, které fungují, gagy, které jsou docela trapné, ale tak nějak to vytváří celek, který drží pohromadě. No, a nakonec dochází i na to, že je zde onen potřebný souboj dvou monster, který je pojat také celkem vtipně, téměř jako zápas v ringu.

 Státníci jdou do boje.

Jasně, tohle je určitě jeden z nejslabších kaiju filmů, které jsem z Japonska viděl, ale přesto se jedná o film, který je alespoň trochu zábavný a má nějaké momenty, které se vám dovedou vrýt do paměti. Tohle se stalo například v případě odmaskování jedné z postav. To už je tak ujeté, že se prostě musíte smát. A uvědomíte si, že politika je taková psina, jen její dopady jsou celkem problematické a dalekosáhlé.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (příšery, béčka, komedie)


Přidat komentář