Horizont události (1997)

85%
Film, který mám rád už od doby, co jsem ho prvně viděl. Neskutečně temné a děsivé sci-fi.

Horizont události

Event Horizon

Velká Británie, USA, 1997, 96 minut

 

Režie: Paul W. S. Anderson

Scénář: Philip Eisner

Hrají:

Laurence Fishburne (Kapitán Miller)

Sam Neill (Dr. William Weir)

Kathleen Quinlan (Peters)

Joely Richardson (Starck)

 

K „Horizontu události“ jsem se už kdysi dostal naprostou náhodou. Prostě jsem zůstal déle vzhůru, když rodiče nebyli doma, a pustil jsem si k tomu televizi. Říkal jsem si, že bude fajn se podívat na nějaký horor, navíc Sama Neilla jsem měl vždycky rád. To, co jsem viděl, to mi ale naprosto vyrazilo dech a svou neskutečně hutnou atmosférou mi připomnělo, že není nejlepší nápad se na horory dívat sám a v noci. Pocity byly přesně takové, jaké by horor měl vyvolávat.

 Krásná loď.

Už v první scéně se Samem Neillem jsem si říkal, jestli se tou břitvou nepořeže. Ta nejasná, temná atmosféra je zde od začátku a vydrží v podstatě až dokonce. Pravda, ono se to zlomí, ale díky tomu, jak je film drsný, a že je sakra drsný, se daří děsivě na diváka působit v podstatě neustále. To, že snímek natočil Paul W. S. Anderson, je neuvěřitelné, protože v hororové oblasti už nikdy podobně tíživou a hnusnou atmosféru nezopakoval, a to ani v „Resident Evil“, který si o to děj říkal.

 Peklo přichází.

Zápletka filmu je docela jednoduchá, ale to, jak je rozvržena, a to, co se zde děje, to je prostě tak dobré koření, že budete nadšení. Ve vesmíru zmizela loď. Nikdo nevěděl, co se s ní stalo. Po sedmi letech se najednou objevila. Zničehonic. A neodpovídá. Jen jedna nahrávka došla – je v ní spousta křiku a trocha latiny. Záchranná mise i s doktorem, který celou loď navrhl, míří k této lodi, která je nazvána Event Horizon.

 Takhle dopadnete, když si budete moc mnout oči.

Už jen tohle je samo o sobě ve své jednoduchosti dokonalé. Co na té lodi asi najdou? Ta otázka sama o sobě vzbuzuje očekávání, která v tomhle případě budou naplněna. Anderson skvěle zvládá režii a gradaci filmu, toho, co vidíme a co nevidíme. Nejprve jen nějaké záblesky hnusu, které se následně mění v masakrální orgie, které jsou možná až nečekané, a to jak na svou dobu, tak na to, že se film snažil dostat do širší distribuce.

 Pro nikoho to nedopadlo moc dobře.

Paul W. S. Anderson se vydal cestou akčních béček a v některých případech skutečných podivností, jako jsou třeba „Tři mušketýři“. Snímkem „Horizont události“ ale vytvořil jeden z nejlepších vědecko-fantastických hororů, kde ani jeden žánr nemá navrch a film je jejich dokonalou kombinací. Je to sci-fi a pro milovníky tohoto žánru to je zajímavé, ale je to i horor, který nezklame žádného hororového fandu, protože ta atmosféra tu prostě je.

 

Hodnocení: 85 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář