Gojira (1984)

60%
Remake se rozhodně nevydařil tolik jako první film.

Gojira

Japonsko, 1984, 103 minut

 

Režie: Koji Hashimoto a R. J. Kizer

Scénář: Hideichi Nagahara, Tony Randel a Tomoyuki Tanaka

Hrají:

Ken Tanaka (Goro Maki)

Yasuko Sawaguchi (Naoko Okumura)

Yôsuke Natsuki (Dr. Hayashida)

Keiju Kobayashi (Premiér Mitamura)

 

Studio Toho se v roce 1984 vrátilo ke své nejslavnější postavě, a to filmem nazvaným jednoduše „Gojira“. V zahraničí se snímek uváděl jako „The Return of Godzilla“, aby bylo o něco zřejmější, že se jedná o pokračování něčeho. I když je snímek již šestnáctým dílem v sérii příběhů s Gojirou, ve skutečnosti se dějově jedná spíše o snímek druhý, protože navazuje právě na původní film „Gojira“ z roku 1954.

 Tma jak v pytli.

Jak se dá podle roků vyčíst – původní snímek je z roku 1954 a tento recenzovaný z roku 1984 – jednalo se v případě studia Toho o marketingový tah, protože novější film „Gojira“ byl natočen k 30. výročí uvedení prvního filmu. I proto byla zvolena návaznost s původním filmem bez toho, aby se akcentovalo to, co se událo ve čtrnácti filmech dalších. Ten rozdíl poznáte v podstatě hned – Gojira se zde neobjevuje jako monstrum, které pomáhá lidem, ale jako monstrum, které ničí.

 Teď dáme detail.

Takže se připravte na to, že ze strany Gojiry to bude destrukce budov, snaha útočit, a ze strany lidí zase snaha se bránit. I když ono to, kdo se vlastně brání a kdo útočí, není až tak jednoduché rozeznat. Jasné ale je, že Gojira tu je a její touha není v tom někomu pomoct, protože tu v podstatě není nikdo, proti komu by se dalo pomáhat. Gojira je jediné monstrum, které se zde objevuje.

 Tentokrát celek.

Tedy, ono je to jediné monstrum velikosti domu. Kromě Gojiry je na začátku ještě parazit, kterého je možné nalézt na lodi, jež se stala cílem Gojiry. Jedná se o takový větší létající hmyz, který nese jméno Shokkirasu. Má se jednat o velikostně zmutovanou mořskou veš, což by i celkem sedělo. Je to parazit, který se snaží dostat člověka, kterého vidí. Zajímavý prvek a musím říct, že celkem příjemné oživení. Bohužel film jako celek až tak příjemné překvapení není.

 A ještě jeden detail.

Co se však snímku „Gojira“ z roku 1984 musí nechat, to je skutečnost, že s triky si tu hraje mnohem lépe než jeho předchůdci, kteří využívali v podstatě jen člověka v kostýmu. Tady už je vidět snaha trochu navázat na první film. Triky jsou dobré, ale příběh je takový celkem obyčejný, kdy nejvíce potěší asi návrat ke klasickému pojetí, kdy je Gojira monstrum, které je také pravděpodobně zmutované. Ztrácí se z děje tedy jakákoli mytologičnost, ale zase je to blíže tomu pojetí, které přijali i Američané a které nám bude asi trochu známější.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář