Gojira tai Hedora (1971)

70%
Gojira se musí utkat s různými monstry. Hedora je jedním z nejzvláštnějších.

Gojira tai Hedora

Japonsko, 1971, 85 minut

 

Režie: Yoshimitsu Banno

Scénář: Yoshimitsu Banno a Takeshi Kimura

Hrají:

Akira Yamauchi (Dr. Toru Yano)

Toshie Kimura (Toshie Yano)

Hiroyuki Kawase (Ken Yano)

Toshio Shiba (Yukio Keuchi)

 

Samotný název, který se užívá v mezinárodní distribuci, tedy název „Godzilla vs. The Smog Monster“ poměrně jasně naznačuje, o co se bude tenhle snímek opírat. Ano, ten ekologický podtext je tu celkem silný, ale i když by se tak mohlo na první pohled zdát, „Gojira tai Hedorâ“ není jen ekologickým sci-fi. Na to, že byla tvůrcům dána velmi krátká doba pro natočení, se jedná o zdařilý kus.

 Co je to v té misce?

Je vidět, že „Gojira tai Hedora“ není snímek natočený pod taktovkou Ishira Hondy, je jiný, než jsme zvyklí, je trochu inovativnější, a to i v tom smyslu, jaké sekvence jsou použity. V tomto snímku totiž narazíte na pár animovaných scén a musím říct, že se jedná o příjemné oživení, které rozhodně stálo za to, aby bylo do filmu vloženo. Nejsem si jistý, že by se Honda něčeho podobného odvážil.

 Tohle.

Příběh není nic komplikovaného, s čímž se bohužel tak nějak dalo počítat už podle názvu. Bylo prostě potřeba jen přivést na svět nové monstrum, které se bude moct utkat s Gojirou. V tomhle případě se to povedlo s něčím, co by se dalo nazvat přerostlým a navíc ještě hodně zmutovaným slimákem, i když ono se vlastně začíná u pulce. Jedná se o monstrum vizuálně zajímavé, jiné, ale špatně „animované“ – opět se do kostýmu monstra navlékl herec.

 Hnusák na pochodu.

Stejně tak je hercem v kostýmu i Gojira, což byl ale dlouhodobý standard. Těžko natočíte za 35 dní film, který bude obsahovat animatronické sekvence. Prostě je jednodušší místo toho obléct nějakého maníka, který má dostatečnou výšku, do nějakého ne až tak hloupě vypadajícího kostýmu. Ono to bude možná stačit. Tak stačí to, protože divák to snese, hlavně že bude mít nějaké pořádné bitvy. Komerce vládne světu filmu a levnější s vyššími příjmy je pořád lepší než dražší s podobnými příjmy.

 To je souboj!

I přes určité výtky, které jsou s kaiju filmem obecně spjaty, alespoň v tomto období, se přece jen jedná o film, který se něco snaží říct, navíc jsou zde celkem zajímavé scény, kdy hlavně létání Gojiry je skutečně unikátním počinem. Yoshimitsu Banno se celkem obstojně chopil dané příležitosti a natočil snímek, který může zaujmout dílčí inovativností a novým monstrem, které má ambice se ještě objevit.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář