Gojira vs. Kingu Gidorah (1991)

Gojira a Kingu Gidorah opět proti sobě.

Gojira vs. Kingu Gidorah

Japonsko, 1991, 103 minut

 

Režie: Kazuki Ohmori

Scénář: Kazuki Ohmori

Hrají:

Kosuke Toyohara (Kenichiro Terasawa)

Anna Nakagawa (Emmy Kano)

Megumi Odaka (Miki Saegusa)

Katsuhiko Sasaki (Profesor Mazaki)

 

I když snímek Gojira vs. Biorante rozhodně nepatřil k těm úspěšným, studio se rozhodlo pokračovat v kaiju filmech i v nové éře, a tak byl natočen další film s názvem „Gojira vs. Kingu Gidorah“. Jak je z názvů patrné, vrací se nám do hry monstrum, které se v předchozích filmech profilovalo jako hlavní nepřítel Gojiry, protože se spolu utkali několikrát, a i když Gojira vždy zvítězil, jednalo se o souboje drsné a památné. Nejinak tomu má být i v případě tohoto, již osmnáctého snímku s Gojirou.

 Gojira pomáhal už ve druhé světové válce.

Příběh se začíná odvíjet kolem spisovatele, který možná přišel na to, kde došlo k prvnímu setkání s Gojirou. Bylo to v roce 1944 během druhé světové války, kdy měl dinosaurus pomoct japonské armádě v boji s Američany. V té době se ještě nejednalo o titánského ještěra, ale skutečně o pozůstatek dinosaura, který měl následně vlivem radiace zmutovat. To je problém, protože ještěr se zvětšil a začal v roce 1984 ničit, což jsme zjistili v remaku původního filmu.

 Ano, i tohle zde uvidíte.

Jenže Gojira není nebezpečná jen pro člověka žijícího na zemi, ale také pro mimozemskou rasu, která kontaktuje planetu Zemi a její zástupce v Japonsku. Domluví se s nimi, že díky mimozemské schopnosti cestovat v čase je možné se vrátit do minulosti a zajistit, aby se Gojira nikdy nezrodil a ani jedna planeta nebyla ohrožena. K tomu skutečně dojde, jenže mimozemšťané teprve po zničení Gojiry v minulosti ukáží svůj skutečný plán – pomocí Kingu Gidorah chtějí ovládnout Zemi.

 Ten vzadu není Rimmer.

Cílem filmu je tedy nakonec vrátit Gojiru zpátky do dějin, aby se z ještěra, který ničil, stal opět ten klasický ještěr, který chrání. To se samozřejmě nakonec povede a v závěru nás čeká zajímavý souboj, který je ještě vyšperkovaný různými vychytávkami, které se mohou zdát už trochu přes míru, ale ono je to v celém filmu a je zde strašně moc vidět, že takový „Terminátor“ byl pro Japonce v této době velmi významným inspiračním zdrojem. Není to na škodu, protože to jsou jen prvky. Anebo se „Terminátor“ inspiroval v japonském pojetí člověka a stroje?

 Kingu Gidorah tu má upgrady.

Snímek „Gojira vs. Kingu Gidorah“ je béčko, které má celkem zajímavý příběh, jenž mi osobně přišel docela originální a hezky zamotaný. Pořád se zde něco děje, jsou zde nečekané momenty a celkový vývoj je pojat tak, aby to nenudilo. Navíc se vracejí mimozemské rasy, které ke kaiju filmům předchozí éry jednoduše patřily. Bavil jsem se a myslím, že to nebyl krok vedle, což filmu potvrdily i tržby – snímek „Gojira vs. Kingu Gidorah“ se oproti předchozímu filmu s Biorantem stal komerčním úspěchem.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář