Tucker a Dale vs. Zlo

70%
Už jsem se u hororové komedie hodně dlouho nezasmál. Tucker a Dale mě prostě dostali. I když jim po 40 minutách dojde dech, těch prvních 40 minut vážně stojí za to.

 

Tucker & Dale vs. Zlo

Tucker & Dale vs Evil

Kanada, 2010, 89 minut

 

Režie: Eli Craig

Scénář: Morgan Jurgenson  a Eli Craig

Hrají:

Tyler Labine (Dale)

Alan Tudyk (Tucker)

Katrina Bowden (Allison)

Jesse Moss (Chad)

 

Když jsem o tomhle filmu slyšel poprvé, okamžitě jsem si řekl, že ho musím vidět. Přesvědčila mě i skutečnost, že ho mají na svědomí Kanaďani a ne Američani, což je předpokladem pro to, že to nebude úplná pitomost. A také není. Musím říct, že tenhle film mě hodně mile překvapil, i když je pravda, že očekávání úplně nenaplnil. Přesto si myslím, že to je jedna z nejlepších hororových komedií poslední doby. Vím, jak zní spojení „hororová komedie“, ale stačí odkázat na Petera Jacksona a fanoušek si uvědomí, že tyhle filmy mají hodně pevné základy.

Že by si Tucker nevšimnul, co to vlastně do drtiče hází?

„Tucker a Dale vs. Zlo“ na těchto základech staví velmi obstojně. Představme si zápletku, která se může zdát poměrně jednoduchá, ale přitom je to originální nápad. Parta studentů se vydává užít si volno kamsi do lesů, ale s nimi se do oblasti chystá i dvojice vidláků, která už na první pohled vypadá podezřele. A mládež odkojená hororovými filmy v nich okamžitě vidí vražedné maniaky, kteří po nich půjdou. Nutno říci, že různé shody náhod tvrzení spíš podporují, než vyvrací. Už samotná myšlenka je doslova slibem komických scén a ty se v prvních zhruba 40 minutách skutečně rozjíždějí na plné obrátky.

Tucker a Dale jsou naprosto pohodová dvojka. Koho by napadlo, že to jsou masoví vrazi...

Dojde k tomu, že dvojice vidláků v podání skvělého Alana Tudyka a Tylera Labina nechtěně způsobí jedné dívce zranění. Aby jí pomohli, dotáhnou ji k sobě do chaty, která ze všeho nejvíc připomíná doupě psychopatického maniaka. Dívku zachrání a ošetří a ona jediná poznává, že to vůbec nejsou dva zabijáci, ale prostě normální chlápci. Mimochodem zachráněnou hraje Katrina Bowden (hvězdička z „30 Rock“), která je tu doslova k sežrání. Trochu barbína, ale předvede se v tom nejlepším světle. A navíc je děsně sexy.

Tuhle fotku jsem sem prostě musel dát. Asi je jasné proč... A to normálně na hubené blondýnky ujetý nejsem.

Ale sexy herečka v hlavní roli mě nedostala. Dostaly mě parádně provedené vtipy. Parta studentíčků se rozhodne dívku zachránit, ale se zlou se potážou. Zrovna když se jeden z nich blíží k chatě, Tucker rozřízne motorovou pilou kmen, v kterém měly hnízdo včely a začne kolem pobíhat jako šílenec a pilou se rozmachovat. Stejně tak není zrovna dobrý nápad pouštět drtičku dřeva, když je kolem plno magorů, kteří si myslí, že jsou postavami hororového filmu. Nemůže to dopadnout dobře.

Dale se ukáže jako pravý hrdina a svojí vyvolenou zachrání před odporným padouchem. V téhle části už film pokulhává.

Film si krásně pohrává s gore a je přesně tak explicitní, jak je potřeba. Odřezané nohy jsou prostě odřezané nohy, v tomhle se filmaři nekrotili. Je to jen dobře. K takovému filmu prostě nějaké to gore patří. Krev musí stříkat! Anebo alespoň téct. První polovina filmu je nařachaná. Jenže pak jako kdyby jí došel dech. A film se mění v podstatě v něco obyčejného, kde je vyústění naprosto jasné. Snad jen odhalení pravdy je tak pitomé až to skřípe. Myslím v tom docela dobrém smyslu, kdy se i pousmějete. Ale na konci na nás čeká jen šťastný happy end. Jen pár studentů přišlo o život.

Filmu „Tucker a Dal vs. Zlo“ dávám poměrně vysoké hodnocení. Díval jsem se na něj před spaním a nemohl jsem pak usnout. Ale ne proto, že by mě to vyděsilo, ale proto, že mě film prostě potěšil, pobavil, nadchnul a nabudil. Takový film stojí za to, ať už je konec zprasený nebo ne. Ale je fakt, že nějakou velkou myšlenku jsme asi čekat nemohli. Jen si ale představte, jak budete policistovi vysvětlovat, proč celý zkrvavení táhnete po dvorku něčí nohy bez zbytku těla. I když dobře víte, že to není vaše vina, zkuste o tom přesvědčit i ruku zákona. I proto dávám hodnocení, jaké jsem udělil.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (gore, komedie)


Přidat komentář