Gojira vs. Mosura (1992)

80%
Krásná Mosura se vrací, aby pomohla Zemi.

Gojira vs. Mosura

Japonsko, 1992, 102 minut

 

Režie: Takao Okawara

Scénář: Kazuki Ohmori

Hrají:

Tetsuya Bessho (Takuya Fujita)

Satomi Kobayashi (Masako Tezuka)

Takehiro Murata (Kenji Andoh)

Saburô Shinoda (Profesor Fukazawa)

 

V nové éře kaiju filmu to nejprve vypadalo na to, že budou vznikat nové filmy, které budou založeny na nové mytologii. Jenže producenti zjistili, že lidé vlastně nic moc nového nechtějí. Nová, neznámá monstra neuspěla – film s Biorante se stal propadákem. Jakmile se ale nasadila monstra stará, známá, tak filmy představovaly komerční úspěch. Asi bylo jasné, jakou cestou se tvůrci vydají. Ano, mluvím o cestě remaků.

 Forma larvy.

Začalo to již v roce 1984, kdy došlo k remaku filmu „Gojira“. Celkem umně se to dalo skrýt za to, že film měl 30. výročí od svého uvedení, a tak nebyl problém udělat z remaku událost. V případě snímku „Gojira vs. Mosura“ už o nějakém výročí mluvit moc nemůžeme, protože se jedná o remake snímku Mosura tai Gojira, který byl natočen v roce 1964. Ale nutno říct, že i přes remake nějaké nové prvky rozhodně nechybí.

Dvojčata nesmí chybět. 

Film navazuje na snímek „Gojira vs. Kingu Gidora“ v tom smyslu, že se opět neví, co je s Gojirou. Důležitější je však skutečnost, že je objeveno obrovské vejce. Zjistí se, že patří Mosuře. K tomu se nám rozvíjí trochu nové mytologie. Mosura je na Zemi proto, aby udržovala rovnováhu, což bylo zničeno tím, jak se lidé snaží ovládat klima. V té chvíli se objevuje Batora (v anglické verzi Battra), která je protikladem Mosury a je vlastně jakousi obranou planety před zásahy člověka.

 Batora je mrcha, ale krásná.

Takže tu máme hned tři monstra. Gojira je probuzen meteoritem, Mosura se snaží zachránit lidstvo, Batora se zase snaží o jeho zničení, aby planeta mohla přežít. Je toho docela dost, co se děje a navíc jsou k tomu vytvořena skutečně parádní monstra. Mosura i Batora jsou prostě nádherné ukázky toho, jak může kaiju vypadat. Japonci mají skvělou fantazii a je moc vidět, jak jim to funguje. Souboje Mosury, Batory i Gojiry jsou vizuálně skutečně krásné a nabité akcí.

 Mosura v celé své kráse.

Akce je to, co dělá z tohoto filmu skutečně zajímavé dílo. I když jsou zde náznaky humoru, hlavně v první části, kdy se hledá vejce, tak je to akce, která vás strhne a nepustí. Souboje jsou dlouhé, dochází v nich k vývoji a změnám, což je spojeno hlavně se stádii Mosury a Batory. Díky tomu je snímek „Gojira vs. Mosura“ skutečně dech beroucí a více jak příjemný na sledování. I když je příběh jednoduchý, nechcete se odtrhnout, protože chcete vědět, jak to celé dopadne, kdo zvítězí a jak se projeví charaktery jednotlivých monster.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář